Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić je na konferenciji o značaju ekonomije brige i njege za rodnu ravnopravnost koju je organizirao forum UN Women BiH naglasio potrebu zajedničkog angažmana vladinog i nevladinog sektora na rješavanju najosjetljivijih pitanja u bh. društvu, među kojima su i poštivanje ljudskih prava žena, posebno u segmentu aktivne inkluzije na tržište rada.
Važnim je istakao i rješavanje problema neplaćenog rada u oblasti brige i njege članova porodice s invaliditetom, te djece i starih.
Detektovanje problema
Pohvalio je autore studije naziva „Polazne studije o ekonomije brige i njege“, jer, kako je kazao, precizno detektuje probleme u uređenju tog segmenta društva.
- Raduje me što mogu da vam kažem da smo i mi pripremajući programske politike za ovaj mandatni period također detektovali mjere u istim segmentima koje i ova studija tretira. Tu, prije svega, mislim na natalitetne politike i izjednačavanje porodiljnih naknada na cijeloj teritoriji FBiH koje su nam prioritet, kao i osnivanje porodičnog fonda u kojem želimo objediniti sve vidove podrške i naknada u oblasti socijalne zaštite porodice i djece - kazao je ministar Delić.
U izjavi medijima ministar je naveo i projekte izrade socijalnih karata FBiH, kao registra korisnika socijalnih usluga i naknada sa stvarnim utemeljenjem, a s ciljem planiranja i praćenja indikatora korisnosti socijalnih politika, te usmjeravanja na pojedince i grupe u stvarnoj socijalnoj potrebi.
Izrada socijalnih karata
- Izradom socijalnih karata imat ćemo praktično 'krvnu sliku' Federacije BiH, snimak pravog stanja onih kojima je potrebna socijalna briga, kao i onih koji pružaju njegu članu porodice zavisnom od tuđe njege - dodao je Delić.
Pozvao je UN Women Forum da zajednički s Federalnim ministarstvom rade na pronalaženju najboljih socijalnih politika i modela podrške najugroženijim članovima društva, navodi se u saopćenju Ministarstva rada i socijalne politike FBiH, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.