Pokazna vježba potrage i spašavanja unesrećenih u zemljotresu u urbanim sredinama, u čijoj je realizaciji sudjelovalo 30 pripadnika spasilačkih službi i 35 zdravstvenih radnika iz cijele Bosne i Hercegovine, uspješno je izvedena danas u Sarajevu.
Radi se o vježbi koja predstavlja 'krunu' obuke u okviru Programa za intervencije u hitnim i slučajevima prirodnih katastrofa (ADAMEP), te Programa za jačanje kapaciteta urgentne medicine (ATKAP), koje u Bosni i Hercegovini realizira Turska agencija za saradnju i koordinaciju - TIKA u koordinaciji sa Ministarstvom sigurnosti BiH.
Visok stepen profesionalnosti
Sudionici vježbe su, djelujući u skladu sa zahtjevnim scenarijem, demonstrirali visok stepen profesionalnosti i umješnosti u rješavanju specifičnih i kompliciranih zadataka spašavanja unesrećenih iz ruševina nakon 'razornog zemljotresa'.
Kako je tim povodom novinarima kazao koordinator TIKA-e u BiH Erdinc Isik, TIKA uime Republike Turske od 2017. godine realizira spomenutu vrstu obuka.
- Ove godine smo u okviru obuke potrage i spašavanja u urbanim sredinama spojili spacioce i medicinske timove. Ovosedmična obuka obuhvatila je oko 60 sudionika s područja cijele BiH, a u proteklom periodu smo educirali više od 200 osoba – precizirao je Isik.
Podsjetio je kako se nakon razornog zemljotresa koji je, nažalost, nedavno pogodio Tursku pokazalo koliko je bitno osposobljavanje ljudstva za efikasno djelovanje u vanrednim situacijama.
Istaknuo je, istovremeno, kako će Turska i u narednom periodu vlastita iskustva i znanja dijeliti sa Bosnom i Hercegovinom, izražavajući zahvalnost bh. timovima za pomoć i požrtvovanost koju su pokazali, djelujući u Turskoj neposredno na terenu nakon spomenutog razornog zemljotresa.
Značaj jačanja kapaciteta
Na značaj jačanja kapaciteta u sektoru zaštite i spašavanja ukazao je i glavni instruktor iz Turske Omer Unnal, ilustrirajući to nesebičnim angažmanom obučenog ljudstva nakon zemljotresa u Turskoj.
U tom je kontekstu potcrtao važnost jačanja međunarodne saradnje i kvalitetnog djelovanja u specifičnim okolnostima. Dodao je kako ga raduje da, pored obučenih lokalnih spasioca, na terenu djeluju i lokalni instruktori koji preuzimaju odgovornost i pokazuju visok nivo umješnosti u rješavanju najsloženijih zadataka.
Održavanje vježbe, koja je uslijedila nakon zahtjevne obuke, pozdravio je instruktor i tim-lider Fahrudin Dobrača, potcrtavajući kako je fokus na spašavanju nakon zemljotresa, koji predstavlja nepredvidivu prirodnu pojavu.
Naglasio je značaj uvježbavanja spasilačkih timova kako bi bili osposobljeni za sinhronizirano djelovanje u svim uvjetima, uključujući i scenario same pokazne vježbe koji podrazumijeva precizno utvrđene postupke i procedure.
Kvalitetne obuke
Važnost redovne i kvalitetne obuke za djelovanje u vanrednim okolnostima akcentirala je i sudionica pokazne vježbe Belma Mahmić iz Federalne uprave Civilne zaštite (FUCZ), podsjećajući kako se to zorno manifestiralo i prilikom sudjelovanja u akcijama spašavanja u Turskoj nakon spomenutog zemljotresa.
Mahmić je s novinarima podijelila vlastite utiske iz akcija spašavanja u Turskoj, navodeći kako se radilo o potresnim prizorima i nezaboravnim iskustvima, ali i prilici za primjenu svih onih prethodno naučenih i uvježbanih postupaka.
Pokaznoj vježbi prethodila je sedmodnevna obuka koju je u Sarajevu realizirala TIKA u saradnji sa Međunarodnom asocijacijom doktora (AID) i Službom za potragu i spašavanje iz Ankare (ANSAR).
Jedna od specifičnosti/prednosti ove vrste obuke jeste da se njenim sudionicima pruža prilika za cerificiranje u skladu s najvišim standardima, a što im otvara mogućnost da se putem Ministarstva sigurnosti BiH uključe u Mehanizam Evropske unije (EU) za djelovanje u vanrednim situacijama.