Obuka o upravljanju projektnim ciklusom za predstavnike organizacija civilnog društva, korisnike bespovratnih sredstava u okviru grant sheme projekta ''Jačanje lokalnog učešća i suradnje kroz partnerstvo javnih vlasti i organizacija civilnog društva u Bosni i Hercegovini - LINK za saradnju/suradnju'' finansiranog sredstvima Evropske unije, održat će se u hotelu "Mostar" u Mostaru, 4. i 5. maja.
Događaj će biti otvoren svečanom ceremonijom potpisivanja ugovora s korisnicima bespovratnih sredstava (grantova), nakon čega slijedi program obuke.
Cilj ove obuke je izgradnja kapaciteta i umrežavanje organizacija civilnog društva (OCD), čije su projektne ideje ocijenjene najboljima u okviru Javnog poziva za prikupljanje projektnih prijedloga za dodjelu bespovratnih finansijskih sredstava namijenjenih za zajedničko djelovanje OCD-a i lokalnih vlasti.
U obuci će učestvovati predstavnici OCD-a iz Mostara, Trebinja, Jablanice, Berkovića i Ravnog. Domaćin događaja je Agencija lokalne demokratije (LDA) Mostar u svojstvu lider-partnera u saradnji s projektnim partnerom, Centrom za razvoj Hercegovine (CRH) iz Trebinja.
Kako se navodi, program obuke će doprinijeti izgradnji kapaciteta OCD-a čiji su projektni prijedlozi odobreni za finansiranje kroz projekt ''Jačanje lokalnog učešća i saradnje kroz partnerstvo javnih vlasti i organizacija civilnog društva u Bosni i Hercegovini - LINK za saradnju/suradnju''.
Program obuke uključuje definiranje alata za uspješnu realizaciju aktivnosti odobrenih projekata i budžeta, narativno i finansijsko izvještavanje, te internu i eksternu komunikaciju kao i vidljivost projekta. Obuka će, također, biti prilika za umrežavanje i zajedničko djelovanje OCD-a i lokalnih vlasti u ostvarivanju ciljeva odobrenih projekata.
U okviru grant sheme projekta odobreno je finansiranje ukupno 22 projektna prijedloga OCD-a koji djeluju na području Berkovića, Jablanice, Kostajnice, Maglaja, Mostara, Novog Grada, Prijedora, Ravnog, Trebinja, Zavidovića i Žepča.
Cilj projekta „LINK za saradnju/suradnju“ jeste jačanje kapaciteta lokalnih vlasti i OCD-a u provođenju participativnih procesa, kako bi zajedno identificirali konkretne probleme zajednica uključenih u ovaj projekt te, zahvaljujući participativnom pristupu, u saradnji s lokalnim vlastima pronašli najoptimalnija rješenja za detektirane probleme.
Projekt je s implementacijom počeo 1. januara 2021. i trajat će do 31. decembra 2023., a vrijednost mu je više od 540.000 eura, od čega je Evropska unija osigurala više od 490.000 eura bespovratnih sredstava. Projektni konzorcij čine Agencija lokalne demokratije (LDA) Mostar, Agencija lokalne demokratije (LDA) Zavidovići, Agencija lokalne demokratije (LDA) Prijedor, Centar za razvoj Hercegovine (CRH) iz Trebinja i Evropska asocijacija za lokalnu demokraciju (ALDA), te pridruženi partner ALDA Skoplje.
Izjave za medije planirane su 4. maja u predvorju hotela "Mostar", s početkom u 10:45 sati.