WORLD VISION

Zabilježeni pomaci u prevenciji i suzbijanju trgovine ljudima u BiH

Jedan od najekstremnijih oblika kršenja ljudskih prava - trgovina ljudima, evidentiran je i u BiH

Sa prezentacije izvještaja. Fena

FENA

26.4.2023

Rezultati projekta "Jačanje lokalnih kapaciteta u borbi protiv trgovine ljudima", koji je podržao Državni sekretarijat Sjedinjenih Američkih Država i komplementarnih projekata, a kojima je World Vision utjecao na smanjenje i prevenciju trgovine ljudima u BiH, predstavljeni su danas u Sarajevu.

Događaj je okupio predstavnike relevantnih institucija vlasti, nevladinih i međunarodnih organizacija, članova mobilnih identifikacijskih timova i partnere projekta, saopćeno je iz World Visiona.

I djeca žrtve

Jedan od najekstremnijih oblika kršenja ljudskih prava - trgovina ljudima, evidentirana je i u BiH, gdje je u 2021. godini zabilježeno 57 potencijalnih žrtava, od kojih je 50 djece. U 2022. godini od 38 evidentiranih žrtava trgovine ljudima je 29 djece.

U saradnji s partnerima, udruženjem Zemlja djece u BiH i Kali Sara – Romskim informativnim centrom, World Vision BiH je u protekle tri godine pružio podršku prevenciji i suzbijanju trgovine ljudima, s fokusom na djecu. U 30 zajednica-kantona su razvijeni Protokoli za prevenciju i postupanje u slučajevima prosjačenja i drugih oblika eksploatacije djece. Protokoli su uspostavljeni na lokacijama na kojima je evidentiran veliki broj djece koja prosjače, a propisuju način prevencije i postupanja s potencijalnim žrtvama.

- Izradom protokola i srodnim aktivnostima smo napravili pomake u prevenciji i suzbijanju trgovine ljudima. Ali smatramo da je ispred nas još mnogo posla, pogotovo jer brojke možda ne odražavaju stvarni opseg problema zbog nedovoljnog prijavljivanja i relativne nevidljivosti slučajeva poput prisilnog dječijeg rada, prosjačenja i prisilnih brakova - izjavila je Dragana Bulić, direktorica nevladine organizacije World Vision u BiH.

Državni koordinator za borbu protiv trgovine ljudima u BiH Samir Rizvo istaknuo je da su poboljšana partnerstva, koordinacija između vladinih i nevladinih institucija i koordinacija u sistemu. Također, ostvaren je napredak u odnosu na prethodne godine kada je riječ o broju podignutih optužnica, pravosnažno izrečenih presuda i pooštravanje kaznene politike.

- Iako smo ohrabreni poboljšanim naporima u procesuiranju trgovine ljudima na državnoj razini i u Federaciji u protekloj godini, ukupni rezultati vlasti BiH u borbi protiv trgovine ljudima još uvijek nisu zadovoljavajući. Potičemo dužnosnike u BiH na svim razinama da nastave intenzivirati napore u borbi protiv trgovine ljudima, poboljšavajući identifikaciju žrtava, pružajući zaštitu i pomoć žrtvama, te snažno istražujući i procesuirajući trgovce ljudima - navela je savjetnica za ljudska prava u Američkoj ambasadi u BiH Natalija Šušak.

Prevencija i postupanje

Osim izrade protokola koji regulišu prevenciju i postupanje sa djecom u riziku od eksploatacije, World Vision je podržao rad i uspostavu mobilnih timova za identifikaciju potencijalnih žrtava trgovine ljudima na sedam strateških lokacija: Banja Luka, Bihać, Bijeljina, Mostar, Sarajevo, Tuzla i Visoko. Samo u prvom kvartalu 2023. godine, mobilni timovi u Tuzli i Sarajevu su evidentirali i zatekli 208 odraslih i djece u prosjačenju, od kojih su petero djece identificirali kao potencijalne žrtve trgovine ljudima i izmjestili na sigurno.

Projekt "Jačanje lokalnih kapaciteta u borbi protiv trgovine ljudima" je uz rad s lokalnim insitucijama predviđao i rad s najranjivijim kategorijama, kojima su kontinuirano pružane informacije o njihovim pravima i načinima zaštite.

Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.