Nakon što je u Parlamentu BiH okončana potvrda Borjane Krišto za predsjedavajuću Vijeća ministara BiH počela je i procedura izbora ostalih članova budućeg Vijeća ministara. Stranke, članice vladajuće koalicije, koju čine HDZ BiH, SNSD i stranke Osmorke, rade na prijedlozima imena kako bi se s početkom iduće sedmice, poslije novogodišnjih praznika kompletirao sastav nove državne vlade, devet ministara i deset zamjenika, piše Večernji list.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Resori i imena neka od imena srpskih i bošnjačkih ministara danima se pojavljuju u medijima, spekuliše se jer nema službene potvrde iz stranaka, osim imena Zukana Heleza, dosadašnjeg državnog zastupnika i nekadašnjeg federalnog ministra za pitanja boraca, kojeg je Predsjedništvo SDP-a BiH i službeno predložilo za novog ministra odbrane BiH.
Osim Borjane Krišto, kao predsjevajuće, Hrvatima je pripalo mjesto ministra pravosuđa i civilnih poslova te četiri zamjenička mjesta - zamjenika ministra vanjskih poslova, vanjske trgovine i odnosa, obrane i sigurnosti.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Ministar ostaje Košarac
Kako saznaje Večernji list, među Hrvatima će biti iznenađenja i potpuno novih lica na mjestima ministara i zamjenika, koja do sada nisu bila na dužnostima u izvršnoj vlasti. Oni tvrde kako će novi ministar pravosuđa biti mladi advokat iz Mostara Davor Bunoza, diplomirani pravnik, a nova ministrica civilnih poslova Dubravka Bošnjak iz Sarajeva, doktorica ekonomskih nauka i dosadašnja zamjenica direktorica Agencije za bankarstvo Federacije BiH.
Večernjak saznaje i kako će novi zamjenik ministra sigurnosti biti Ivica Bošnjak iz Kreševa, dosadašnji zamjenik direktora Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH, a brigadir Slaven Galić iz Širokog Brijega zamjenik ministra odbrane.
Zamjenica ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa i u ovom mandatu bit će Ljiljana Lovrić iz Kiseljaka, a iz staroga saziva ostaje i Josip Brkić iz Ljubuškog na mjestu zamjenika ministra vanjskih poslova. Večernji list doznaje i imena ministara i zamjenika za mjesta koja su pripala Srbima, odnosno SNSD-u.
Novi ministar finansija i trezora BiH bit će aktualni predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija (SNSD), ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa ostaje Staša Košarac (SNSD), koji je tu dužnost obnašao i do sada, novi ministar za ljudska prava i izbjeglice bit će Denis Šulić iz Bosanske Gradiške.
Imena iz Osmorke se još dogovaraju
U proteklom mandatu bio je dopredsjedavajući Narodne skupštine RS, a član je SNSD-a. Novi ministar sigurnosti bit će Nenad Nešić, lider DNS-a. Srbima su pripala i tri zamjenička mjesta, a otkrili su i ta imena. Aleksandar Goganović, koji je bio vijećnik u Skupštini Grada Doboja, član SNSD-a, bit će zamjenik ministra odbrane, Marijana Mojić iz Bijeljine, kadar US, bit će zamjenica ministra civilnih poslova, tako da će ovim resorom, kao nikada do sada, rukovoditi žene - i kroz ministricu i zamjenicu.
Ognjen Janjić bit će zamjenik ministra prometa i veza. Bošnjacima su pripala mjesta ministra prometa i veza, vanjskih poslova i odbrane te zamjenička mjesta u resorima finansija i trezora te pravosuđa. Imena ministara i zamjenika koja predlažu stranke članice Osmorke još uvijek se dogovaraju.
Kao i ime zamjenika ministra za ljudska prava i izbjeglice koje bi, kako saznaje Večernji list, trebale dogovoriti stranke Osmorke i SNSD. Ono što je izvjesno je da će državno Ministarstvo vanjskih poslova preuzeti lider stranke Narod i pravda Elmedin Konaković.
Rok od 35 dana
U javnosti je bilo govora kako će dosadašnji premijer Sarajevskog kantona i lidera Naše stranke Edin Forto preuzeti jedan od državnih resora, vjerovatno prometa i veza, no službene potvrde o tome nema. Ono što je poznato je kako predsjednik SDP-a BiH Nermin Nikšić neće u državnu vlast, on će biti novi premijer Federacije BiH. A procedura imenovanja novih državnih ministara i zamjenika je slijedeća: nakon što imena s potrebnom dokumentacijom budu dostavljena predsjedavajućoj Vijeća ministara BiH Borjani Krišto, slijedi provjera za nove funkcionere.
Procedura imenovanja U skladu s Ustavom BiH, predsjedavajuća Vijeća ministara najkasnije u roku od 35 dana od dana kada Predstavnički dom potvrdi njezino imenovanje imenuje ministre i zamjenike ministara te traži od Predstavničkog doma potvrdu imenovanja. Krišto je potvrđena 28. decembra, što znači da je rok početak februara. Prije toga najprije se obavljaju provjere u CIK BiH, koje potvrđuje ispunjava li kandidat sve potrebne uslove za izbor, a provjeru obavljaju i Obavještajno-sigurnosna agencija te druga tijela.
Nakon što sve provjere završe, stječu se uslovi za sljedeći korak, a to je odlučivanje Komisije za pripremu izbora Vijeća ministara BiH u Predstavničkom domu. U roku od tri dana ovaj državni dom trebao bi glasovati o novom sazivu Vijeća ministara.
S obzirom na veliki broj neradnih dana zbog prazniku u januaru te potrebno vrijeme za provjere, novi saziv Vijeća ministara bit će poznat vjerovatno sredinom ministara, što će, bez obzira na sve, biti rekordan rok za izbor državne vlade.