Gost emisije Face to Face bio je Johan Satler, šef delegacije Evropske unije u BiH. On je poručio da je bilo političara koji su govorili da podržavaju evropski put BiH, a u Parlamentu su odbijali glasati zakone koji su potrebni za evropski put.
- Kandidatski status je formalno priznanje da je zemlja formalno kandidat za članstvo. Pregovori će biti otvoreni za tri ili četiri godine. Od kandidatskog statusa do članstva proći će deset ili dvanaest godina. Na tome treba raditi naporno, nešto je urađeno proteklih godina, ali nedovoljno. Ako novi sazivi vlasti na nivou BiH, Federacije i RS-a budu imali drugačiji pristup, sve je moguće. Kandidatski status je zadaća novoizabranim vlastima - istakao je Satler.
Mišljenja je da je dobro da BiH nije dobila kandidatski status prije izbora, jer bi se to moglo pogrešno protumačiti.
- Zasluge za kandidatski status idu građanima, kandidatski status daje perspektivu građanima. Lako je blokirati institucije, to su prakse koje se moraju zaustaviti. Ne može BiH preskočiti sve zemlje koje više od deset godina vode pregovore i preko noći postati članica. Albanija i Sjeverena Makedonija su otvorile pregovore, Kosovo će uvesti bezvizni režim i imamo kandidatski status za BiH. Da ste me u januaru za to pitali, rekao bih da je iluzorno o tome govoriti. Moja uloga kao diplomate nije da odgovaram na prozivke, a svjedočio sam kritikama sa sve tri strane - kazao je Satler.
Rekao je da odgovara isključivo svojim šefovima u Evropskoj uniji i građanima ove zemlje.
- Islam je dio Evrope i Evropske unije, taj argument se često zloupotrebljava, on nema nikakvo utemeljenje. Podržavam multietnički karakter BiH i svake druge zemlje u regionu. Imat ćemo formiranu vlast na nivou BiH tri mjeseca nakon izbora - to je rekord za BiH. Drago nam je da to nije savez bez razmišljanja i programa. Naći će se rješenje za one koji budu blokirali formiranje vlasti. Ne postoji ozbiljan politički subjekt koji je spreman blokirati proces formiranja vlasti, jer je vidljivo da nova koalicija ima većinu - poručio je Satler.
Smatra da su sloboda govora i medija ključni.
- Nije slučajno da se medijske slobode nalaze u okviru osam postavljenih uslova. Govorimo o zastrašivanju, fizičkim napadima, a rijetko imamo sudski epilog. Domaće vlasti se moraju snažnije angažovati i o tome sam razgovarao i sa glavnim tužiocem Milankom Kajganićem - zaključio je šef delegacije EU u BiH.