BH. TRŽIŠTE STABILNO

Uprkos globalnim problemima: Ne prijeti nam njemački scenarij nestašice lijekova

Enormno poskupljenje svih materijala i energenata koji se koriste u proizvodnji dovelo je do toga da mnogi proizvođači ne mogu nastaviti proizvodnju

Građani BiH ne trebaju brinuti: Lijekova ima. Ilustracija

Piše: A. Kukić

25.11.2022

Njemačke apoteke suočavaju se s nestašicom određenih vrsta lijekova čija proizvodnja zavisi od uvoza sirovina iz Azije. Ionako loša situacija mogla bi biti pogoršana naredne godine.

Problemi s isporukom se prije svega odnose na neke dječije sirupe protiv povišene temperature, sredstva protiv kašlja te lijekove za snižavanje krvnog pritiska.


Lanac snabdijevanja

Iz „Bosnalijeka“, koji danas posluje na 28 tržišta, kazali su nam da je zbog rata u Ukrajini, a prethodno i pandemije koronavirusa, došlo do poremećaja u lancu snabdijevanja sirovinama.

Ipak, njemački scenarij je, srećom, daleko od Bosne i Hercegovine.

- Činjenica je da su veliki problemi evidentni i u domenu pakovnog materijala, prije svega ambalaža, pumpica, sprejeva, aluminijskih folija, čija je nestašica, koja je započela u vrijeme pandemije koronavirusa, doživjela potpunu eskalaciju nakon sukoba u Ukrajini - navode iz „Bosnalijeka“.


Nepovoljan položaj

Enormno poskupljenje svih materijala i energenata koji se koriste u proizvodnji dovelo je do toga da mnogi proizvođači ne mogu nastaviti proizvodnju zbog neisplativosti i nedostatka repromaterijala te je to razlog pojave nestašice.

- Što se tiče nas, činjenica je da postoje brojna ograničenja kada je riječ o mogućnostima poskupljenja lijekova, za razliku od roba široke potrošnje, što nas je, kao proizvođača, dovelo u nepovoljan položaj - dodaju iz „Bosnalijeka“ u odgovoru za “Avaz”.

Dobavljači obavještavaju

Iz JU “Apoteke Sarajevo” kazali su za „Avaz“ da ne bilježe neuobičajene nestašice određenih lijekova.

- Snabdjevenost nam je u ovom momentu sasvim dobra. Informacije o mogućim najavljenim nestašicama dobivamo od naših dobavljača, a takve informacije zasad nemamo - navodi se u odgovoru za „Avaz“.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.