Stalni rast cijena, koji traje već predugo, kao da je paralizirao građane koji i najave novih poskupljenja dočekuju ošamućeni poplavom sličnih vijesti i dosadašnjom borbom da prežive.
PUKO PREŽIVLJAVANJE
Litar mlijeka lani koštao 1,4, a danas 2,50 KM, kilogram kafe poskupio sa 15 na 16,7 KM
Namirnice skupljaju, vlast šuti, trgovci trljaju ruke. Ilustracija
Stalni rast cijena, koji traje već predugo, kao da je paralizirao građane koji i najave novih poskupljenja dočekuju ošamućeni poplavom sličnih vijesti i dosadašnjom borbom da prežive.
Upozorenja, apeli, prijedlozi, vapaji, nemaju svrhe u državi u kojoj Fadil Novalić tvrdi da ulje nije skuplje, samo ga manje možemo kupiti, a Radovan Višković demantira nauku tvrdeći da čovjek bez hrane i vode može preživjeti mjesec i po.
Procent inflacije od 17,3 posto BiH je svrstao među najgore države Evrope i posljednju u regionu. Sve je danas skuplje nego prošle godine, što potvrđuju i podaci da se u novembru 2021. kilogram brašna kupovao za 1,2, dok danas košta oko 1,7 KM.
Cijene ulja bile su i više, ali trenutno su na 4,1 KM, za oko 90 feninga više nego u istom mjesecu prošle godine.
Litar mlijeka koštao je 1,4, a danas 2,50 KM, kilogram kafe poskupio je sa 15 na 16,7 KM... Maslac je s 5 skočio na 7,5 KM.
- To su podaci koji potvrđuju da poskupljenje nije došlo preko noći. Ekstremnije skokove cijena imali smo kod jestivog ulja, pilećeg mesa i maslaca svojevremeno, ili mlijeka nedavno, pa i još uvijek, ali su u kontinuitetu cijene rasle. Čak i brašna, uprkos zalihama žita nabavljenim po nižim cijenama. Svakako da je to ogroman udar koji značajno utiče na troškove života ne samo direktno, kroz tu cijenu brašna, već i svih ostalih proizvoda na bazi brašna bez kojih je nezamisliva čak i najskromnija ishrana - kaže ekonomski analitičar Igor Gavran.
Dodaje da će poskupljenja životnih namirnica, uz rast troškova grijanja, goriva, a moguće i struje, zimu učiniti veoma teškom za većinu građana, pogotovo nakon što su izbori prošli i data obećanja zaboravljena.
Gavran smatra da nema osnova za daljnja poskupljenja i da ih na svaki način treba spriječiti.
- Odavno se i federalni premijer hvali navodno velikim zalihama žitarica u robnim rezervama, pa, ako one zaista postoje, zašto se plasmanom jeftinijeg brašna na tržištu nije uticalo na cijene i spriječilo ostvarivanje ekstraprofita pretjeranim poskupljenjima - pita Gavran.
POTVRĐENO ZA "AVAZ"
PREMINULA U BOLNICI
POPRIMA OBRISE