Istupanje Srba iz institucija Kosova korak je u nepoznatom pravcu, ali ga ne prati očekivani stepen eskalacije stanja, kaže za "Avaz" Dušan Janjić, politički analitičar iz Beograda i predsjednik Foruma za etničke odnose.
POLITIČKI ANALITIČAR
KOSOVO I SRBIJA
Ovo je politika u kojoj ko bude jači, dobit će više
Janjić: Odgovornost je na lokalnim akterima. MEDIACENTAR BEOGRAD
Istupanje Srba iz institucija Kosova korak je u nepoznatom pravcu, ali ga ne prati očekivani stepen eskalacije stanja, kaže za "Avaz" Dušan Janjić, politički analitičar iz Beograda i predsjednik Foruma za etničke odnose.
Dodaje da se radi o novoj fazi konflikt menadžmenta u okviru odmjeravanja snaga Kosova i Srbije koje traje već godinama.
- Za sada djeluje da je to pod kontrolom i kao da se radi o širem aranžmanu u kojem učestvuju i političari i vlade iz Kvinte. Njemačka i Francuska šute, a vrlo su aktivne, dok su Amerikanci konkretniji, oni zadaju okvir do kojeg se igra može igrati i kažu – “ne smije se ugrožavati regionalna sigurnost” - smatra Janjić.
Radi se o procesu sličnom onom koji su Rusi primijenili u dijelu Ukrajine, koji na kraći rok pravi „institucionalnu rupu“ na sjeveru Kosova, dodaje Janjić, pa će sve stati. Odgovornost je na lokalnim akterima, ali i na državama Petorke.
- Sigurno je da to ne može proći bez incidenata i novih pokušaja mobilizacije, jer ovaj nije uspio. Od Kurtija se nije očekivalo ništa drugo, osim da primijeni mjere reciprociteta. To više nije politika dijaloga i kompromisa, ovo je politika u kojoj ko bude jači, dobit će više. Želi se da se obje strane međusobno „išamaraju“, s obzirom na to da obje države imaju ograničene kapacitete, a onda da se pojavi neki novi Šmit (Schmidt), naprimjer - ističe Janjić.
Srbija i Kosovo, ali i Sjeverna Makedonija, Crna Gora i BiH, opterećeni su problemima koji ih mogu povući u neizvjesnost. Janjić podsjeća da je “Otvoreni Balkan” proces koji vodi ka stabilnosti.
- Mi ćemo, naravno, platiti ceh, bez naših majstora nema kvarenja lokalnih mašina, ali je igra mnogo veća. U njoj se lokalni političari mogu vezati za nekoga. Sad je najpametnije vezati se za Amerikance, jer za Ruse se ne možeš uhvatiti, to je suha grana koja ide ka sopstvenom urušavanju - kaže Janjić.
Stabilnost Balkana zavisi od odlučnosti SAD da se ne povuku iz regiona, kaže naš sagovornik.
- Ključ borbe je ono što oni planiraju u ekonomiji, s masovnim investicijama u energetski sektor. Ko zavlada energetskim sektorom zapadnog Balkana, taj će srediti i obogatiti sve zemlje, jer sad se vraća doba uglja i vode, a bajke o ruskom gasu pucaju. Amerikanci su to prepoznali, a njima treba stabilnost - pojašnjava Janjić.