UPOZORIO I NA KORUPCIJU

Ambasador Marfi: U ovom trenutku historije BiH, težnja za prosperitetom bi trebalo nadvladati petparačku politiku

On je bh. vlasti pozvao i da harmonizira propise, jer dosadašnja nekonzistentnost samo dodatno odbija investitore

H. J. I.

7.9.2022

Marfi: Sada je vrijeme za angažman. Avaz

- Uvijek iznova svjedočimo da agencije za provedbu zakona, tužioci i sudije rade u ime mreža pod političkom patronažom ili za ličnu korist - upozorio je ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini Majkl Marfi (Michael Murhy).

Govoreći na prezentaciji o socijalno-ekonomskom uticaju kompanije Coca-Cola, on je oštro kritizirao vlasti u Bosni i Hercegovini na svim nivoima.

- Kao što vam je poznato, BiH je teško mjesto za poslovanje stranih investitora. Kompanije koje to žele, moraju ispitati potencijalne rizike i uporediti ih sa drugim tržištima. I bit ću iskren: BiH ih ne prati uvijek. Oko 250 miliona dolara direktnih stranih investicija došlo je iz Amerike u BiH od 1996. To je dobro, ponosni smo na doprinos američkih kompanija privredi BiH, ali moglo bi i bolje - rekao je on.

Potom je naveo da se već 10 godina čeka da entitet FBiH uvede jedan šalter za investitore. RS je to uradila prije skoro deceniju.


Arbitražno rješavanje sporova

Naveo je i podatak da bi takvo rješenje u FBiH za pola smanjilo potrebne korake u registraciji firme u većem bh. entitetu, a troškove tog postupka za 15 posto.

- Vijeće ministara BiH usvojilo je novi nacrt Zakona o elektronskom potpisu 2019, ali on nikada nije prošao Parlament BiH jer mu se opiru političari iz RS. Njegovo usvajanje bi pomoglo kompanijama širom zemlje, uključujući RS. U ovom trenutku historije BiH, težnja za prosperitetom bi trebalo nadvladati petparačku politiku - rekao je u svom govoru u Coca Coli američki ambasador.

On je bh. vlasti pozvao i da harmonizira propise, jer dosadašnja nekonzistentnost samo dodatno odbija investitore.

Uz to, zatražio je brže i kvalitetnije sudsko i arbitražno rješavanje sporova. Založio se i za privatizaciju javnih preduzeća.

- U BiH, više od 500 javnih preduzeća nastavlja istiskivati privatno poduzetništvo - naveo je on.

Marfi je upozorio i na stalno miješanje politike u rad, pogotovo javnih kompanija.

- Mreže političke patronaže pokreću rast neučinkovitog i prenapuhanog javnog sektora zemlje, iscrpljujući ekonomiju i gušeći ulaganja i razvoj. Lideri trebaju ponovno pokrenuti, u dobroj vjeri, proces privatizacije javnih preduzeća. Zakon o javno-privatnom partnerstvu koji nije proveden ni na državnom ni na entitetskim nivoima također bi mogao pomoći ovu vrstu partnerstva u vezi sa prioritetima kao što su veliki infrastrukturni projekti - rekao je američki ambasador.


"Korupcija povećava troškove i rizike poslovanja"

Ipak, istakao je da je sve to nedovoljno ako se BiH ozbiljno ne obračuna s korupcijom. Ona, kaže Marfi, "nastavlja pustošiti zemlju i ako se to ne promijeni, ona će ubiti ekonomsku budućnost BiH".

- Korupcija povećava troškove i rizike poslovanja. Ona ima korodirajući efekat na širu poslovnu klimu. Odvraća strane investicije, guši ekonomski rast i razvoj, izobličuje cijene i podriva vladavinu zakona. Predugo već politički lideri stoje na putu onome što treba uraditi da bi se riješio problem korupcije.

Američki ambasador u BiH pozdravio je nedavno usvajanje izmjena i dopuna Zakona o javnim nabavkama BiH.

No, "ocjena rezultata je 3-, a ne 5+".

- Usvojeni zakon je razvodnjen i još uvijek ugovorni proces izlaže nedozvoljenom utjecaju. BiH oklijeva u ažuriranju zakona za borbu protiv pranja novca i sada se suočava sa veoma realnom prijetnjom da bude vraćena na Sivu listu Radne grupe za finansijsko djelovanje. Ovo je korak u pogrešnom smjeru koji će imati utjecaja na međunarodne finansijske transakcije i poslati značajnu poruku stranim investitorima da budu na oprezu. U širem smislu, političari i dalje blokiraju usvajanje zakona za sprečavanje sukoba interesa na državnom i entitetskom nivou - rekao je Marfi.

Osvrćući se na politiku, on je najprije rekao da su i u stranačkim programima prije četiri godine neka od ovih pitanja isticana kao prioritetna.

- Zašto je do sada tako malo urađeno? - upitao je.


Poboljšanje poslovne klime

Govoreći o političkim izazovima, Marfi je naveo da "političko prepucavanje, etnonacionalistička retorika i nastojanja da se podrivaju, opstruiraju i blokiraju državne i entitetske institucije stvaraju političku nesigurnost za poslovanje koja se ne može tolerirati".

- Dvostruka priroda predloženih paralelnih institucija sa sjedištem u RS komplicira investiranje i stvara regulatornu i zakonsku konfuziju. Potencijalni investitori i kompanije dovoljno su mudri da dvaput promisle prije ulaska na ovakvo tržište.

Stabilna i sigurna Bosna i Hercegovina koja provodi reforme s ciljem napredovanja ka euroatlantskim integracijama ključna je za poboljšanje poslovnog okruženja, kao i ukupnog imidža zemlje među američkim i ostalim stranim investitorima. Putovanje u Brisel možda traje dugo, duže nego što bi mnogi, uključujući i SAD, željeli, ali koristi od reformi na čiju provedbu poziva EU vidljive se odmah.

Kada američke kompanije shvate da BiH poduzima ozbiljne korake da poboljša svoju poslovnu klimu, smanji korupciju i okonča političku nestabilnost, bit će veća vjerovatnoća da će ulagati ovdje.


"SAD su partner koji je posvećen BiH"

Sjedinjene Države su partner koji je posvećen BiH i ovdašnjem privatnom sektoru. Smatramo da je ekonomija u razvoju podstaknuta privatnim sektorom ključ budućeg uspjeha zemlje, a uložili smo značajno vrijeme i resurse da bi BiH postala bolje mjesto za poslovanje. Budite sigurni da će Američka ambasada i dalje podržavati Coca Colu i druge američke investitore, izvoznike i brendove koji doprinose ekonomskom razvoju vaše zemlje.

Zauzvrat, apeliram na respektabilne američke kompanije poput Coca Cole da iskoriste svoj utjecaj i lobiraju kod lidera i zvaničnika da ubrzaju provedbu reformi koje su neophodne za razvoj privatnog sektora. Baš sada, kada su sve oči u zemlji uprte u oktobarske izbore, savršen je trenutak da se progovori o tome kako ekonomiju ove zemlje povesti naprijed.

Investitori treba iskreno govorit o korupciji i nefunkcionalnosti vlasti i načinu na koji one utiču na njihovu mogućnost poslovanja u BiH. Što nas više govori o tome kako korupcija lišava građane njihove budućnosti, više će glasača zahtijevati odgovornost i promjenu. Sada je vrijeme za angažman - zaključio je Marfi.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.