Kandidat ujedinjene opozicije za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine i delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Denis Bećirović danas je u Sarajevu razgovarao sa zastupnicom u njemačkom Bundestagu Jasminom Hostert.
U srdačnom i prijateljskom susretu sagovornici su razmijenili mišljenja o političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini i Njemačkoj. Poseban akcenat je stavljen na negativne efekte ruske agresije na Ukrajinu, te zajednički odgovor progresivnih snaga.
Istakavši svoju ličnu i punu podršku SPD-a Njemačke Denisu Bećiroviću u izboru za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Hostert je iskazala želju da rezultati predstojećih izbora budu uvod u izgradnju Bosne i Hercegovine kao države za sve njene ljude u kojoj više neće postojati podjele i diskriminacija.
- Izbor Denisa Bećirovića u Predsjedništvo Bosne i Hercegovine je jedan od važnih koraka u tom pravcu - naglasila je Hostert.
Bećirović je istaknuo da ruska agresija na Ukrajinu, kao i na druge dijelove Evrope, ima značajan efekt i na Bosnu i Hercegovinu, tim prije što postoji značajan broj političara i političkih projekata koji, što otvoreno, što skriveno podržavaju ruske retrogradne politike koje dijalog i dogovor žele zamijeniti silom i sukobom. U tom kontekstu je istaknuo spremnost da, kao i do sada, stvari naziva pravim imenom, jasno adresira odgovorne, te se odlučno i čvrsto suprotstavi ruskom utjecaju i ruskim igračima u Bosni i Hercegovni.
Govoreći o pokušajima nametanja izbornog zakona Bećirović je još jednom ponovio svoj jasan stav da nikada neće pristati na reformu izbornog zakonodavstva po mjeri i željama HDZ-a i Dragana Čovića, te da je jedini put za Bosnu i Hercegovinu onaj koji vodi u Evropsku uniju i NATO, a tamo se može stići samo ako Bosna i Hercegovina bude država u kojoj svi ljudi imaju jednaka prava.
Jasmina Hostert je iskazala svoju suglasnost sa Bećirovićevim stavovima, te istaknula da nacionalističke snage blokiraju Bosnu i Hercegovinu da postane država jednakih građana i kao takva i članica Evropske unije.
Poredivši principe koji se nude u Bosni i Hercegovini i brojne postojeće diskriminacije sa sistemom zapadnih zemalja, pa i Njemačke odakle dolazi, zastupnica Hostert je ustvrdila da ono što se pokušava nametnuti u Bosni i Hercegovini nije moguće u progresivnim državama Evropske unije i da u takvim okolnostima ni ona u Njemačkoj ne bi mogla biti izabrana. Hostert je naglasila da progresivna Evropa želi da vidi Bosnu i Hercegovinu u kojoj vrijedi isti sistem vrijednosti kao i u zemljama zapadne demokratije.