LONDON

Džaferović: Genocid nisu izvršili pojedinci, već mračni sistem vlasti RS

Dužnost koju je taj sistem postavljao pred pojedince bio je da pomognu vršenju genocida i progona, a ukoliko su odbijali bili su kažnjavani, rekao je Džaferović

Šefik Džaferović. Predsjedništvo BiH

H. J. I.

13.7.2022

Večeras je u Ministarstvu vanjskih poslova Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske (Foreign, Commonwealth and Development Office) upriličena komemoracija povodom 27. godišnjice genocida u Srebrenici.

Obratili su se predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović i ministar Ujedinjenog Kraljevstva za Evropu Graham Stjuart (Stuart).

Govorili su također i predsjednica Svepartijske grupe za Bosnu i Hercegovinu u Britanskom parlamentu Alisa Kerns (Alicia Kearns), zastupnik u Parlamentu Fabian Hamilton, direktor Memorijalnog centra Emir Suljagić i predsjednik Fondacije Remembering Srebrenica Vakar Azmi (Waqar).

Džaferović je kazao da je genocid nad Bošnjacima u Srebrenici djelo institucionalne strukture.

- Samo na livadi u Branjevu streljano je oko 1.300 ljudi. Među šestoricom preživjelih, bili su dječak Almir Halilović i trojica mladića Sakib Kiverić, Fuad Đozić i Emin Mustafić. Oni su se izvukli ispod gomile leševa i pobjegli u šumu. Tamo su ih, gladne, krvave i iscrpljene pronašli dvojica Srba, otac i sin, Neško i Slobodan Đokić. Nisu ih prijavili, nego su ih nahranili i obukli. Međutim, četvorica preživjelih Bošnjaka nisu se uspjeli izvući na slobodnu teritoriju. Vojska RS ih je ponovo zarobila i streljala, a dvojicu Srba, dobročinitelja, koji su im pokušali pomoći su tukli i poslali u tamnicu - kazao je Džaferović u svome obraćanju.


Genocid nisu izvršili pojedinci

Istaknuo je da je navedeno samo jedna od priča koja "svjedoči o užasnom vremenu".

- Genocid nisu izvršili pojedinci, već mračni sistem vlasti RS, koji je pojedincima zabranio da čine dobro i spašavaju ljudske živote. Dužnost koju je taj sistem postavljao pred pojedince bio je da pomognu vršenju genocida i progona, a ukoliko su odbijali bili su kažnjavani. Bila je to, dakle, potpuna inverzija svih moralnih vrijednosti: dobro se kažnjavalo, zlo postalo dužnost, a ljudsko dostojanstvo bilo je potpuno pogaženo - kazao je Džaferović.

Džaferović je istaknuo da je "sveta dužnost da nikada više ne dozvolimo da režim koji je izvršio genocid bude gospodar ljudskih sudbina u Bosni i Hercegovini".

- Naša historijska misija jeste da Bošnjaci, kao i svi drugi ljudi u Bosni i Hercegovini, nikada više ne budu prepušteni nemilosti zločinaca i njihovih sljedbenika, a ključno sredstvo za to jeste snažna država Bosna i Hercegovina - kazao je.

Ministar Graham Stjuart je naglasio da se Ujedinjeno Kraljevstvo sjeća genocida i saosjeća sa porodicama žrtava.

- Stojimo uz porodice žrtava u njihovoj borbi za pravdu - kazao je.

Dodao je da Ujedinjeno Kraljevstvo sankcionisalo zvaničnike RS Milorada Dodika i Željku Cvijanović zbog njihovih pokušaja da podrivaju državu i njenu funkcionalnost, te zbog njihove opasne nacionalističke retorike i negiranja genocida.

- Našu viziju za sigurnu i prosperitetnu BiH dijeli međunarodni savez država posvećenih slobodi - kazao je.


Svako ko posjeti Potočare mora doživjeti duboku promjenu

Ališa Kerns se prisjetila svoje prve posjete Srebrenici 2016. godine i rekla da svako ko posjeti Potočare mora doživjeti duboku promjenu.

- Majke Srebrenice su se suočile sa najgorim u čovjeku, a ipak pokazuju ono najbolje u čovjeku. Nepostojanje osvetoljubivosti bez obzira na toliku bol i njihova ustrajnost u traženju pravde rezultiraju u izdržljivosti i stalnom optimizmu preživjelih rata u BiH - kazala je.

- Svrha Svepartijske grupe za BiH jeste da pokaže da Britanski parlament nije zaboravio svoju dužnost u Bosni i da je nivo međustranačke saradnje dokaz zajedničke želje da podržimo naše prijatelje. Osjećam da se naša veza produbila otkako se zajednički suprotstavljamo mržnji i postajemo sve jači i jači - dodala je.

Dodala je da će britanski parlamentarci nastaviti dizati glas u ime podrške žrtvama.

- Večeras kada se zajedno prisjećamo mogu sa samopouzdanjem kazati da Bosna ima mnoge prijatelje i da niko nije posvećeniji od Ujedinjenog Kraljevstva. Sjećat ćemo se prošlosti, odbaciti mržnju i podjele i na temeljima istine stvarati svjetliju budućnost", kazala je Kearns.

Emir Suljagić je govorio egzekuciji više od 1.300 Bošnjaka u skladištu Poljoprivredne zadruge u Kravici, te podsjetio da je ovaj prvi masovni čin ubijanja počinjen na današnji dan, 13. jula 1995. Suljagić je u svom obraćanju istaknuo da je MUP RS danas zabranio porodicama žrtava da obiđu mjesto zločina u Kravici i kako lokalne vlasti u Bratuncu nastoje prikriti tragove zločina u Kravici.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.