Danas se održava 32. po redu posebna sjednica NSRS na zahtjev člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorada Dodika, a koja se odnosi na pokretanje vitalnog nacionalnog interesa RS i traži da se NSRS izjasni o Odluci o pokretanju postupka za vođenje pregovora radi zaključivanja Sporazuma o partnerstvu, trgovini i saradnji između Bosne i Hercegovine, Velike Britanije i Sjeverne Irske, usvojenoj bez konsenzusa na sjednici Predsjedništva BiH 8. juna.
Dodik je naveo niz stvari koje su navedene u sporazumu, a prema kojima je, kako kaže, oštećen vitalni interes RS. Smatra i to da se u sporazumu RS "uvlači u priznanje Kosova".
Dodik je danas rekao da u donošenju odluke vrši koordinaciju sa svim nadležnim institucijama u RS kako bi utvrdio da li ono što se predlaže na nivou BiH odgovara ustavnom položaju odgovara ustavnom položaju RS.
- Da li imaju institucionalnu podršku RS i u tom pogledu ustanovio sam da kod ove tačke dnevnog reda postoji jasan stav nekoliko naših najvažnijih institucija i ministarstava da se ne uvažava status RS i zato nisam oklijevao da predložim upravo ovakav dnevni red vršeći svoju obavezu iz ustava da kao član Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda pokrenem vitalni interes. U ovakvoj situaciji uvijek je važno da se na taj način odluči jer su interesi društveno-politički i ekonomski koji utječu na cjelokupan položaj RS. Zato sam pokrenuo mehanizam zaštite entitetskog vitalnog interesa na osnovu svojih ustavnih ingerencija. Za mene je nedopustivo da svaku odluku i sporazum kojima se umanjuje ili ne definiše adekvatna uloga RS koju ima po ustavu i zakonima - naveo je.
Dodao je da se nijedno ministarstvo koje je konsultovao nije pozitivno izjasnilo o, kako je naveo, spornoj odluci o trgovinskom sporazumu.
- Svi su imali primjedbe i rekli da nije adekvatno uključena RS u skladu sa ustavom i njenim nadležnostima. Ministarstvo za evropske integracije i međunarodnu saradnju RS je kao republička institucija nadležna za realizaciju predmetnog sporazuma i ono je istaklo da isti posjeduje određene nedostatke i da se oni nužno moraju korigovati, a kako bi bili prihvatljivi za RS. Naime, predložen je tekst – osnove za pregovore radi zaključivanja sporazuma. On ne sadrži obavezno mišljenje nadležnih organa entiteta, dakle, RS kako je to definisano članom 4. stav 5.e Zakona o postupku zaključivanja i izvršenja međunarodnih ugovora iako se ovim sporazumom uređuju mnoga pitanja koja su u isključivoj nadležnosti entiteta. Zbog toga je bilo važno da imamo mišljenje naših nadležnih organa - naglasio je Dodik.
Kazao je da je pokušao analizirati kako se pokušava podvaliti RS način na koji se pregovara o sporazumu.
- Dakle, u sastav delegacije uključena su 23 člana delegacije u ime BiH iz devet institucija sa nivoa BiH i Direkcije za evropske integracije. Niko iz entiteta RS nije u to uključen. To je sasvim bilo dovoljno da shodno mojim pravima i ovlaštenjima pokrenem ovaj mehanizam zaštite vitalnog interesa - dodao je.
Rekao je da je potrebno obratiti pažnju i na navedene jezike kojima se zaključuje ovaj sporazum.
- Navedeno je da je to samo bosanski jezik i to je jedan od razloga zašto sam smatrao da trebam pokrenuti vitalni interes. U sporazumu je navedena i Republika Kosovo bez upućivanja na Rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a o statusu Kosova. I ovo je bio razlog zašto sam smatrao i tražio da se ovo precizira kako je to ustaljeno u međunarodnoj praksi. Ostala dva člana Predsjedništva BiH nisu htjela o tome razgovarati tako da je i ovo bilo neprihvatljivo i na neki način uvlačenje našeg priznanja Kosova i smatrao sam da ne trebam oklijevati da pokrenem vitalni interes - poručio je Dodik.