Koliko je ova godina, skoro na samom početku, bila optimistična za nekropolu stećaka Radimlja u Stocu, govori činjenica da je ovaj, jedan od najvrednijih spomenika srednjovjekovnog perioda u BiH, prema službenim statistikama, u prvih šest mjeseci ostvario veću posjećenost nego rekordne 2019. godine, od čak 15 posto.
Potvrdila nam je to Maja Lopin, direktorica Javne ustanove „Radimlja“, istakavši da je u maju ove godine, uz povećan broj školskih ekskurzija, i sve veći priliv individualnih dolazaka, među kojima je i vrlo veliki broj stranih gostiju.
- Maj 2019. i maj ove godine završili smo s razlikom od 1.000 gostiju. Otvaranjem puta Stolac - Neum, prometnice koja, istina, nije u potpunosti završena, ali je već dobro poslužila svojoj namjeni, čime smo više otvoreni ne samo jugu naše zemlje već i Hrvatskoj i Crnoj Gori, praktično smo dobili puno posjetitelja, a brojne goste privukle su i razne manifestacije održane u proteklom razdoblju - priča nam Lopin.
Na Radimlji, koja se uljeto 2016. godine našla na UNESCO-ovoj listi zaštićenih područja, s još 21 nekropolom iz BiH te osam iz Hrvatske, Crne Gore i Srbije, nadaju se i nastavku dobre turističke sezone.
Vjeruju, kaže Lopin, da situacija s ratom u Ukrajini, cijenama goriva i općim poskupljenjima neće u većoj mjeri utjecati na dosadašnji pozitivan trend.
Uz Radimlju, turisti su, iznosi ona, vrlo zainteresirani za nekropolu Boljuni. Posebno se, naglašava, atraktivnost te nekropole, inače najveće u BiH pod zaštitom UNESCO-a, pokazala tokom pandemije.
- Boljune smo, u okviru projekta „Ćiro - put svjetske baštine“, opremili za posjetu cikloturista, tako da zaista bilježimo sve veći broj dolazaka. Naredne godine smo na Boljunima planirali umjetničku koloniju - otkriva nam Lopin.
Trenutno se na Radimlji saniraju i proširuju postojeći toaleti, ali i grade oni za osobe s poteškoćama u kretanju.
- Prije svega smatramo da je nekropola inkluzivno mjesto za ljude koji imaju poteškoće u kretanju, pa smo prijašnjih godina, kada su se radili parkinzi, ivičnjaci, trotoari, dakle sami prilaz, pazili i na to da imamo rampe. Usto, nastavljamo s uređenjem dječijeg parka, a u budućnosti planiramo i iluminaciju nekropole - dodaje Lopin.
U posljednje dvije godine u JU „Radimlja“ su se potrudili poboljšati infrastrukturu.
- Imali smo sreću da smo dobili dosta grantova i da smo sudjelovali u nekim prekograničnim projektima, a javljali smo se, također, na sve pozive federalnih ministarstava, tako da je, slobodno mogu reći, u infrastrukturu samo na tom lokalitetu uloženo 100.000 KM - govori Lopin.