Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je danas u Banja Luci da je jedini uspjeh sastanka u Briselu što je napravljen politički i načelni dogovor o tome šta se u BiH treba dešavati nakon izbora.
Dodik je istakao da sam početni dokument ne odgovora onom do kojeg se došlo na kraju, kao i da su sve ispravke vršena na zahtjev Republike Srpske.
On je naglasio da na sastanku ništa nije potpisano, ali da su prihvaćeni danas saopšteni stavovi.
- Mi smo shvatili da je to pokušaj predsjedavajućeg Evropskog savjeta Šarla Mišela da se dođe do dokumenta koji bio mogao biti korišten za sjednicu Savjeta Evrope tokom ovog mjeseca, gdje će se razgovarati o ubrzanom davanju statusa kandidata nekim zemljama, među kojima je Ukrajina - rekao je Dodik na konferenciji za novinare u Banjaluci.
Dodik je pojasnio da bi na toj sjednici BiH trebala da bude postavljena kao zemlja koja treba da dobije kandidatski status, što bi bila dramatična razlika u odnosu na dosadašnjih 14 prioriteta koje BiH treba da ispuni.
On je rekao da su dokument, predočen na početku sastanka pisali, kako je rekao, muslimani iz kancelarije Evropske komisije u Sarajevu.
- Dokument je nama predočen tek na početku sastanka i u njemu je bilo mnogo netačnih informacija. Želim kazati da smo djelovali jedinstveno, imali smo mala taktičko ponašanja. Nešić je u svojim diskusijama bio korektan i razgovarao je sa nama - kazao je Dodik.
Dodao je da je njegov kolega iz Predsjedništva Željko Komšić bio najnervozniji…
- I najgori. Ovaj dokument je njegov potpuni poraz. Znamo da bježi od priče o konstitutivnosti i u dokumentu to stoji. Primjedbe koje smo tražili u pravilu su uvažene. Piše tamo da se prihvataju odluke stranih i domaćih sudova, ali je izbačen Ustavni sud - rekao je Dodik.
Pozvao je Evropsko vijeće da nakon ovog sastanaka u Briselu što prije da kandidatski status Bosni i Hercegovni za Evropsku uniju. a komentirao je i potez Brnislava Borenovića, lidera PDP-a.
- Borenović je tamo napravio potpuni fijasko za njega i RS. Čuli smo da opozicija iz FBiH podržava Borenovića kao razumnog. On ne zaslužuje da ga komentarišem, ali se pokazalo da nije bio spreman na zajednički stav iz RS - podcrtao je predsjednik SNSD-a.
- Zatražili smo da sve bude dio dogovora. Rekli smo da nećemo prihvatiti Rezoluciju UN-a o osudi agresije na Ukrajinu. Mi to nismo htjeli prihvatiti. Na kraju je stajalo da ćemo to imati u vidu, imali smo to u vidu i prije nego što smo pošli tamo. Naš zahtjev je bio da stoji kako je BiH ‘sastavljena’ od dva entiteta i Brčko Distrikta, i da stoji tri konstitutivna naroda - dodao je.