Sezona svadbenih veselja, nakon masovnog otkazivanja tokom prethodne dvije pandemijske godine, vratila se u punom zamahu.
Mladenci koji su prolongirali proslave zbog restrikcija i mjera napokon mogu organizirati svadbu kako su i zamislili, a i oni koji su ove godine odlučili uploviti u bračne vode odahnuli su što mogu slaviti bez ograničenja.
Mnogi su, međutim, ostali iznenađeni zbog činjenice da je ove godine skuplja, kako se to popularno zove, svadbena stolica.
Tako su u skoro cijeloj BiH, zbog galopirajuće inflacije i svih poskupljenja, vlasnici svadbenih salona i drugih objekata koji organiziraju proslavu vjenčanja podigli cijene. Usto, zabilježen je skok i skoro svih ostalih usluga vezanih za svadbe.
Stjepan Primorac, predsjednik Udruge vlasnika svadbenih salona Zapadnohercegovačkog kantona i direktor ljubuškog hotela „Bigeste“, kaže nam da su, praktično, bili primorani na ovaj potez.
- Na razini Udruge nismo mogli donijeti neki zajednički stav o cijeni, ali, generalno, u zapadnoj Hercegovini cijena po stolici je porasla za pet KM. Kod nas je ta cijena bila 50 KM, sad je 55 KM. Drugdje, u nekim otmjenijim mjestima, ta cijena je i viša, a u Posušju je 50 KM. Nerado smo to učinili, ali cijene svega su znatno više, primjerice, janjetina više nije 12 KM, već 16 KM po kilogramu, ulje je došlo na 6 KM, u najkraćem, cijene svih namirnica koje su zastupljene na svadbenom meniju su znatno, znatno više - kaže nam Primorac.
Napominje da su zadržali stare cijene za mladence s kojima su ranije, prije godinu, ugovorili rezervacije.
U Mostaru je situacija nešto drugačija. Dok su jedni podigli cijene u prosjeku, također, za pet KM, drugi su, zbog ranije ugovorenih svadbi, zadržali stare, pa u konačnici svadbena stolica košta 50 KM.
S obzirom na to da su uz vrtoglavi rast cijena hrane još u februaru svoje usluge poskupili frizeri, kozmetičari, cvjećari te drugi obrtnici, budući mladenci će izdvajati veće iznose za dekoracije salona, stolova, svadbenih frizura, vjenčanica, odijela, kozmetičkih tretmana, torti, ali i za fotografiranje i muzičare.
Zanimljivo je, kako nam potvrđuje i Primorac, da prema zapadnoj Hercegovini, uglavnom u pograničnim mjestima, hrle svatovi iz susjedne Hrvatske. Već godinama su svadbene sale u Hercegovini magnet za svadbe, najčešće iz Dalmacije, a pogotovo im se to, kaže Primorac, sada isplati.