INICIJATIVA ALJOŠE ČAMPARE

Vlada FBiH pokrenula postupak za vraćanje bh. državljanstva za 93.000 osoba

Materijal potreban za pokretanje pitanja ocjene ustavnosti će ovlaštenom predlagaču u ime Federacije BiH dati Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova

Aljoša Čampara. AGENCIJE

S. S.

21.4.2022

Vlada FBiH je prihvatila prijedlog Aljoše Čampare i Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova za pokretanje ocjene ustavnosti člana 14. Zakona o državljanstvu BiH - Službeni prečišćeni tekst, odnosno odredbe člana 7. Zakona o izmjenama i dopunama ovog zakona.

Danas je konstatirano da Parlamentarna skupština BiH, te ministarstva civilnih i vanjskih poslova BiH nisu prihvatili prijedloge Vlade FBiH od 14. januara 2021., 4. novembra 2021. i 2. decembra 2021. godine.

Vlada je predložila da neko od ovlaštenih predlagača iz člana V13.a) Ustava BiH pokrene pitanje ocjene ustavnosti člana 14. Zakona o državljanstvu BiH - Službeni prečišćeni tekst odredbe člana 7. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državljanstvu BiH sa odredbama Ustava BiH. Materijal potreban za pokretanje pitanja ocjene ustavnosti će ovlaštenom predlagaču uime Federacije BiH dati Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova.

U prijedlogu Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova za pokretanje ocjene ustavnosti je navedeno da je Sekretarijat Parlamentarne skupštine BiH aktom od 16. novembra 2021. godine obavijestio Vladu FBiH da zahtjev za autentično tumačenje člana 14. nıje upućen u dalju parlamentarnu proceduru. Ministarstvo civilnih poslova BiH je Vijeću ministara BiH i Vladi FBiH dostavilo informaciju 16. novembra 2021. godine, u kojoj to ministarstvo navodi razloge zbog kojih neće pokretnuti procedure za izmjenu člana 14. Zakona o državljanstvu BiH na način kako je to utvrđeno u zaključcima Federalne vlade.

Ministarstvo vanjskih poslova BiH je aktom od 22. decembra 2021. godine obavijestilo Vladu FBiH o razlozima zbog kojih država Bosna i Hercegovina nije u mogućnosti da poduzme iz svoje nadležnosti aktivnosti na zaključivanju bilateralnih sporazuma o dvojnom državIjanstvu s državama u kojima živi najveći broj bivših državljana BiH (Kraljevina Danska, Kraljevina Norveška, Republika Češka, Luksemburg i dr.), kako se prilikom podnošenja zahtjeva za povrat matičnog državljanstva ne bi morali odricati od, u međuvremenu stečenog, stranog državljanstva.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.