Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić (NiP) je jučerašnju raspravu u Bundestagu na temu "30 godina od početka rata u BiH" ocijenio kao vrlo argumentiranu.
- Ono što je bilo posebno važno jeste činjenica da i ministri u Vladi Njemačke, kao i zastupnici u Bundestagu ispravno razumiju izazove i opasnosti sa kojima se suočava BiH i da su potpuno svjesni da je ustvari BiH, a ne Srbija, ključ mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu, a samim tim i u Evropi. A mir i stabilnost su u BiH ugroženi od antibosanskih, separatističkih i proruski orijentisanih politika i političara što, bez adekvatne reakcije, može voditi ka ugrožavanju teritorijalnog integriteta, unutrasnjeg i vanjskog suvereniteta i političke neovisnosti BiH - napisao je Zvizdić.
Pojasnio je i da je on imao razgovore sa predstavnicima Budenstaga.
- O ovome sam nedavno ozbiljno i argumentovano razgovarao sa mojim domaćinima u Berlinu: predsjedavajućim vanjskopolitičkog odbora Bundestaga Mihaelom Rotom (Michael Roth) i brojnim zastupnicima i zastupnicama, kao i sa Manuelom Saracinom (Sarrazin), specijalnim njemačkim izaslanikom za područje Zapadnog Balkana, insistirajući na razumijevanju da se Zapadni Balkan, posebno BiH mora, i to imperativno, vratiti u fokus EU i posebno Njemačke, da je BiH ključ za mir i stabilnost na Zapadnom Balkanu i da EU treba i mora, na inicijativu Njemačke kao vodeće države Evrope, poduzeti preventivne aktivnosti povećanja broja vojnika u okviru EUFOR misije u BiH i sankcionisanja svih koji rade na političkoj, društvenoj i ekonomskoj destabilizaciji BiH i blokiranju njenog euroatlantskog puta, kako bi se otklonila opasnost od ukrajinskog scenarija u BiH i na Zapadnom Balkanu - navodi Zvizdić.
Kaže da secesionističke politike i politike podjela na etnoteritorijalnom principu su u BiH i dalje aktivne, da niti jedan od predloženih zakona u NSRS kojima se podriva ustavno - pravni sistem BiH i ruše državne institucije nije povučen, dok se istovremeno beskrupulozno od strane SNSD-a i HDZ-a ruše evropski zakoni koji bi BiH trebali osigurati kandidatski status.
- Jasno je da antibosanske i proruske politike i njihovi nosioci čekaju rasplet situacije u Ukrajini i da su zbog toga privremeno u fazi hibernacije, poslije čega će, uz podršku Kremlja, biti angažovane na daljoj destabilizaciji BiH i finalizaciji projekta “srpskog sveta” koji je sinonim za Veliku Srbiju. Naravno, osim ako SAD i EU prethodno ne poduzmu preventivne aktivnosti. Čeka se i formiranje vlasti u Srbiji, ali već sada poznat sastav Skupštine Srbije, u kojoj će značajnu ulogu imati ultradesne politike ne budi optimizam da će se odnos Srbije prema BiH i regionu promijeniti u korist iskrene komšijske saradnje, striktnog poštivanja teritorijalnog integriteta i suvereniteta i nemiješanja u unutrašnje stvari suverenih država - pojašnjava Zvizdić.
Smatra da zato u narednim periodu ogromna odgovornost leži na državnim institucijama zaduženim za zaštitu ustavnog poretka BiH, kao i na prijateljima - SAD i Njemačkoj.
- I ne smije biti nikakvog oklijevanja. Da je npr. BiH primljena u NATO 2010. sada bi Balkan bio miran, a ruski utjecaj minoran. Da je BiH dobila kandidatski status 2019. poslije uspješno odgovorenog Upitnika, a što je EK bez oklijevanja trebala uraditi, čime bi bile stvorene pretpostavke za otvaranje prvog klastera pregovora, proevropska orijentacija bi dovela do snažnije demokratizacije društva, u velikoj mjeri bi bile nadvladane separatističke i proruske tendencije, te značajno smanjeno miješanje naših susjeda u unutrašnje stvari BiH. Ali, nažalost nije. Zato je potrebno djelovati sada. Planski i koordinirano, jer prijem BiH u EU i NATO je prije svega strateško pitanje, jer je poslije Ukrajine svima jasno da su BiH i Zapadni Balkan prevažno pitanje za mirnu i stabilnu budućnost EU - kaže Zvizdić.
Rekao je da je demokratski svijet 1992. zakazao prilikom agresije na BiH, zakasnio je prilikom agresije na Ukrajinu, i sada ne smije ponoviti iste greške kada je u pitanju očuvanje mira, stabilnosti i prosperitetne evropske budućnosti u BiH i na čitavom Zapadnom Balkanu, odnosno jugoistočnoj Evropi.
-Mora biti povećan broj vojnika u okviru EUFOR misije kao i značajnije i vidljivije prisustvo NATO u BiH. Pokretači, promotori i nosioci separatističkih politika i podjela na etnoteritorijalnom principu, kao i nosioci antiustavnih aktivnosti otimanja nadležnosti od BiH i rušenja državnih institucija moraju biti sankcionisani i zaustavljeni, a njihovo pasivno biračko pravo privremeno suspendovano. Političari koji ne poštuju odluke Ustavnog suda BiH i pokušavaju oteti drzavnu imovinu i transferisati je na nivo entiteta kao finalni čin secesije, moraju biti sankcionisani i zaustavljeni. Promotori nacionalističkih i šovinističkih politika, negatori genocida i obožavatelji ratnih zlicinaca, koji žele da unište multietnički i demokratski karakter bh društva moraju biti sankcionisani i zaustavljeni - rekao je.
On smatra da je krajnje vrijeme da organizatori, akteri i izvršioci koruptivnih i kriminalnih radnji budu sancionisani i zaustavljeni.
- Bosni i Hercegovini trebaju nove, demokratske i inovativne politike koje će nacionalizam zamijeniti sa patriotizmom i planski raditi na etabliranju vladavine prava, daljoj demokratizaciji, socijalnoj pravdi, kreiranju društva znanja, meritokratije i jednakih šansi, na održivom ekonomskom razvoju i rastu, na novim radnim mjestima i stvaranju ambijenta da mladi ljudi ostanu da žive i rade u BiH, na EU i NATO integracijama i istinskom prihvatanju evropskih vrijednosti - zaključio je.