Ministar finansija Bosne i Hercegovine Vjekoslav Bevanda uputio je pismo Evropskom komesaru za proširenje Oliveru Varheliju (Varhelji) u kojem se osvrnuo na njegovo izlaganje pred Evropskim parlamentom 8. marta ove godine.
Bevanda se složio s konstatacijom evropskog komesara da je BiH ključna za zapadni Balkan i da se umjesto unutrašnjih sukoba treba fokusirati na pozitivan evropski program koji donosi dugoročan napredak, stabilnost i mir, te da je to agenda na kojoj moraju zajedno raditi BiH i EU.
- U tom kontekstu sasvim je na mjestu konstatacije da niste vidjeli pravi napredak BiH u 2021. godini na ispunjavanju 14 prioriteta EU, kao i na detektiranju dodatnog polariziranog političkog ozračja i blokade rada institucija u BiH. Ustavna i izborna reforma je naš strateški cilj kome smo potpuno i predano posvećeni, jer samo tako uspostavljeni pravni aranžman predstavlja garanciju i osiguranje jednakopravnosti svih konstitutivnih naroda, prosperiteta i opstojnosti BiH - navodi Bevanda.
Pojašnjava kako su dosadašnji napori i posvećenost koje je Varhelji pružio svim političkim akterima u ovom procesu činjenica.
- Dijelim vaš sud da se rješenje mora žurno pronaći, ali podsjećam na realnu pretpostavku da je uspješan rad nužno iz procesa otkloniti elemente otvorenih opstrukcija, itekako prisutnih u proteklom periodu, zbog kojih se uostalom nisu ispunile očekivane nade u uspješnu ustavnu i izbornu reformu - pojašnjava ministar finansija.
Ipak,naglašava kako ga je iznenadila i zabrinula neutemeljena izjava u izlaganju Varhelyije gdje "imperativnim tonom" daje uputstva Ministarstvu finansija da stavi proračun institucija na raspolaganje CIK-u radi organizacije izbora.
- Na ovaj način se relativizira složena politička situacija u kojoj se BiH nalazi i nerealno nameću rješenja za koja nema utemeljenja u pozitivnoj legislativi BiH. Neriješena pitanja iz oblasti finansija negativno se reflektiraju na sveukupno normalno funkcioniranje institucija BiH i njihovom brzom rješavanju se mora sistemski pristupiti, u skladu s pravnom regulativom - naglašava Bevanda.
Kroz pismo ministra finansija ukazao je na razlog koji nedvosmisleno upućuju da adresa za rješavanje otvorenih pitanja nije ministar finansija već da odgovore treba tražiti u nekim drugim aspektima.
- Kao što vam je poznato u jednoj nedemokratskoj i protupravnoj proceduri u Parlamentu BiH, nametanjem svojih političkih favorita uspostavljen je CIK. U takvom ambijentu, bilo je očekivano da će osporavanje njihovog legaliteta i legitimiteta naići na opstrukcije i zadržavanje statusa quo, ali su izostale reakcije U svakoj demokratskoj zemlji bi se opravdano nametnulo pitanje da li jedno takvo tijelo u čijem se legalitetu i legitimitetu sumnja može imati povjerenje za poštene, slobodne i inkluzivne izbore, zašto ne i kod nas - piše u pismu.
Također, naglašava se kako institucije BiH već peti kvartal bez proračuna i finansiraju se kvartalnim odlukama Vijeća ministara BiH o privremenom finansiranju.
- Zakonske odredbe o pitanju privremenog finansiranja su nedvosmislene i važe podjednako za sve institucije u nivou BiH, pa stoga nema zakonskog uporišta za bilo kakav izuzetak i povlašteni za bilo koga, pa tako i za CIK, te je stoga neutemeljeno i štetno insinuirano da ministar ima mandat za bilo kakvo drugačije postupanje - navodi.
Na kraju, naglašava kako odgovore na ova pitanja treba tražiti u Zakonu o proračunu BiH i međunarodnim obavezama BiH za 2022. godinu.
- Kao legalist, imam obavezu i odgovornost da se sve naprijed spomenute procedure sprovedu u duhu zakona i na tome ću opetovano insistirati u granicama mandata. Svaki drugi pristup, koji iu pravilu prema ukazanoj potrebi prate neka slobodna tumačenja, u atmosferi prisutnih lobiranja i pritiska s Cilj stvaranja izuzetaka, jednostavnu su neprimjerena i neprihvatljiva i kao takva ne odgovaraju mom profesionalnom i političkom habitusu - zaključio je Bevanda.