Nakon sjednice Predsjedništva BiH na pitanja novinara su odgovarali članovi Predsjedništva BiH Šefik Džaferović i Željko Komšić te su tom prilikom poručili da već postoji vrlo jasan stav BiH o Ukrajini.
- Stav postoji. Nije da smo u vakumu i nije da nema nikakvog stava. Hoćete da mijenjamo stav? Pa dođite sa tim prijedlogom. Mi to ne vidimo, ja to poštujem. To nije ništa smiješno. Meni je tužno, da se moram raspravljati o takvim stvarima – rekao je Komšić.
Na pitanje novinara o pozivima iz Evropske unije i NATO-a da se BiH pridruži Evropskoj uniji i NATO-u da li je bilo poziva od evropskih zvaničnika u tom kontekstu da se razmatra ubrzani proces Komšić je kazao da ih nije bilo, bar koliko on zna.
- Ja nisam upoznat sa tim, možda je neko drugi upoznat, ali ja nisam. Dakle nije bilo takvih prijedloga, hajde da to nazovemo ujedno i evropski standard – kazao je.
Na pitanje o stavu Sergeja Lavrova i stavu Ruske Federacije i na pitanje o izjavama Dodika, koji se poziva na Ustav BiH, te da li postoji neka vizija s obzirom na situaciju u kojoj se trenutno nalazi položaj države BiH on je kazao da vizija postoji.
- Držimo se Ustava koji Dodik stalno pominje, zakona, utvrđenih strategija vanjske politike, akata. Postoji izlaz, vrlo jednostavan, nije uopće komplikovan, ali ja kažem da mogu da shvatim da Dodik, SNSD mijenja politički stav. To je okej, ali sva procedura kako se prezentira i taj stav traži se rasprava i diskusija i demokratski se podnese. Kad se glasa u skladu sa Ustavom, zakonima i poslovnikom. To se zove demokratija. Sve ostalo je ucjena. „Ako nije kako ja hoću, neće biti nikako“. Pa vi vidite kako tu sad stvari stoje – poručio je Komšić.
Postavljeno je i pitanje vezano za glasanje u Ujedinjenim nacijama, za koje je Dodik ranije rekao da je to iznošenje ličnih stavova.
- Vezano za naše glasanje u Ujedinjenim nacijama i vezano za naše pridruživanje stavovima EU u Briselu, želim da vi znate pored toga što su situacije potpuno jasne, kakva je vanjska politika BiH vezano za situaciju u Ukrajini, ipak Ministarstvo vanjskih poslova je tražilo stav Kabineta kako glasali, uključujući i Kabinet gospodina Dodika, naveo je Komšić, te dodao:
Gospodin Džaferović i ja smo svaki put glasali, gospodin Dodik u oba slučaja, odnosno njegov Kabinet nije se udostojio da odgovori „da“ ili „ne“. To je činjenica i dužni smo dati tu informaciju. Dodik nije rekao ni „da“, ni „ne“. Etnički se smatra da je to, ako je bilo potrebno ovo što se izgalsa, nije bilo potrebno, ali sam ispoštovao radi mira u kući da se to radi, ali gospodin Dodik se nije oglasio ni sa „da“ ni sa „ne“.
Odgovorio je Komšić i na pitanje novinarke zašto je zauzet neutralan stav prema Ukrajini.
- U kreiranju takvog stava učestvovali su kadrovi iz Republike Srpske, uključujući kadrove partije gospodina Dodika, tj. gospodina Radmanovića 2014. Dakle, ako mislite da mi trebamo raspravljati o Povelji UN-a, ako mislite da trebamo istupiti iz Sporazuma o stabilizaciji o međunarodnom pridruživanju, mi smo preuzeli obavezu da preuzmemo i usklađujemo vanjsku i sigurnosnu politiku sa EU, onda tako kažete. Dakle, o čemu da raspravljamo, o onome o čemu se već raspravljalo? Može i to, legitimno, nije problem - kazao je Komšić, te dodao:
Sve može, ali onda recite „nećemo da poštujemo Povelju UN-a, nećemo da poštujemo Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju“, jeste da smo učestvovali u zaključivanju tog sporazuma i svi zajedno digli ruke, jeste da smo učestvovali u donošenju izjave Ukrajini 2014., mijenjamo sad, recite to tako. Odluke Predsjedništva su jasne, o čemu da raspravljamo?
Drugi član Predsjedništva Šefik Džaferović je također prokomentarisao pitanje vezano za neutralnost prema Ukrajini.
- Mislim da je gospodin Komšić dao odgovor na pitanje u kojem je pomenut... Pazite ljudi, kada je u pitanju vanjska politika, pomenuli ste stav RS, neko je rekao od novinara i stav o neutralnosti. Ne utvrđuje RS, niti Federacija BiH, niti Brčko distrikt vanjsku politiku, nego je utvrđuje država Bosna i Hercegovina putem svojih institucija i ta politika je definirana. Ona je na snazi i ministarstvo vanjskih poslova, vijeće ministara, mi, članovi Predsjedništva moramo da poštujemo te odluke bez obzira da li se s njima slagali ili ne slagali. Moguće je da danas iz bosansko-hercegovačkog entiteta RS postoje neka mišljenja koja su suprotna utvrđenim politikama, a ta mišljenja nisu politika Bosne i Hercegovine - poručio je Džaferović.