Funkcionalna Bosna i Hercegovina preduslov je stabilnosti Zapadnog Balkana i postojanja svih ostalih država u regionu, poručeno je večeras u Podgorici na tribini povodom 30 godina nezavisnosti BiH, javlja Anadolu Agency (AA).
Tribina pod nazivom "Bosna i Hercegovina - 30 godina nezavisnosti", koja je okupila akademike, diplomate, književnike i ljude iz javnog života, održana je večeras u Narodnoj biblioteci "Radosav Ljumović" u Podgorici u organizaciji Ambasade BiH u Crnoj Gori.
U uvodnom obraćanju, ambasador BiH u Crnoj Gori Branimir Jukić, podsjetio je da je na današnji dan prije 30 godina u BiH održan referendum o nezavisnosti, ali i podvukao je da su odnosi sa Crnom Gorom na odličnom nivou.
Za bivšeg ministra vanjskih poslova Crne Gore Miodraga Vlahovića, funkcionisanje i postojanje BiH je preduslov stabilnosti Zapadnog Balkana i postojanja svih država regije. On se u obraćanju dotakao i državno-pravnog uređenja BiH.
"Dejtonski sporazum je akt pravno političkog sadržaja. Tada, kada je donešen, on je poslužio da se zaustavi rat i taj rezultat je nesporan. Ali, kako godine prolaze pokazuje se da je taj sporazum izvršio svoju misiju, ali da je kao okvir prevaziđen", pojasnio je Vlahović.
Profesor Međunarodnog prava i bivši sudija Evropskog suda za ljudska prava Nebojša Vučinić govorio je o poznatoj sudskoj presudi "Sejdić-Finci", koja još uvijek nije implementirana u BiH.
"Svako uskraćivanje ljudskih prava nije isto što i kršenje ljudskih prava. Tako i posmatram ograničenja koja je donio Dejtonski sporazum, odnosno pravo tri naroda da budu birani. Ovo shvatam kao legitimna ograničenja u cilju obezbjeđivanja mira i bezbjednosti u tom momentu. Ali, promijenilo se vrijeme i bilo je šansi da se dođe do sprovođenja ove presude. Biće potrebni veliki napori unutar BiH, i od strane zapadnih saveznika, da dođemo do konkretnih rezultata. Jer, BiH može napredovati ako damo prednost građanskom u odnosu na etničko", kazao je Vučinić.
Historičar Šerbo Rastoder govorio je o ulozi Crne Gore u ratu u BiH. Kazao je da su tadašnje vlade Srbije i Crne Gore pomagale snage Vojske Republike Srpske.
Rastoder je podsjetio i da se za vrijeme rata u BiH, na teritoriji Crne Gore dogodio zločin deportacije bošnjačkih izbjeglica, koje su utočište od rata u BiH potražile u Crnoj Gori.
"Također, u tom ratnom vremenu smo imali i akciju 'Lim', kada je crnogorska policija pohapsila cjelokupno rukovodstvo SDA Crne Gore. U montiranom procesu uhapšena su 22 funkcionera i člana, a osuđeni su na ukupno 85 godina zatvora", rekao je Rastoder.
I književnik Andrej Nikolaidis zagovornik je ideje da Dejtonski sporazum više nije funkcionalan.
"Činjenica je da je Dejton zaustavio rat, ali se bojim da ne izazove novi rat", naglasio je Nikolaidis.