Svaki grad na svijetu ima svoj simbol, mjesto po kojem ga poznaju ljudi širom svijeta, pa tako i gradovi regije. Bilo da je to Baščaršija u Sarajevu, Kalemegdan u Beogradu, šetalište pored Morače u Podgorici, Kamenita vrata i Gornji Grad u Zagrebu ili Petrovaradinska tvrđava u Novom Sadu. Sve su to mjesta ovjekovječena na brojnim fotografijama koje čuvaju uspomene kako stanovnika tih gradova tako i njihovih namjernih ili slučajnih posjetilaca.
U srcu starog Sarajeva smještena je Baščaršija sa sebiljem koji dominira centralnim, Baščaršijskim trgom. Ljepota Baščaršije i sebilja opjevana je u mnogim pjesmama, a i mjesto su susreta kako Sarajlija, slučajnih prolaznika kroz grad, tako i turista, putnika namjernika. Baščaršija i njeni "najvjerniji" stanovnici golubovi oduvijek su simbol grada i nezaobilazno mjesto za fotografisanje u svim godišnjim dobima.
Nedaleko od Baščaršije nalazi se Sarajevska vijećnica, jedan od najljepših i najreprezentativnijih objekata iz austrougarskog perioda. Smještena uz rijeku Miljacku, uvijek okupana suncem, živopisnih boja, Vijećnica dominira istočnim ulazom u glavni grad Bosne i Hercegovine. Prekoputa nje, lijevu i desnu obalu Miljacke povezuje čuvena Šeher-ćehajina ćuprija iz 16. vijeka, prvi most koji je povezao obale Miljacke za vrijeme osmanske vladavine. Što zbog bjeline kamena od kojeg je izgrađena, što zbog ljepote Vijećnice u pozadini, ćupriju pohode najčešće "novopečeni" mladenci, ali i turisti radi fotografisanja.
Trg ispred Sarajevske katedrale "Srca Isusova" na kojem je je spomenik papi Ivanu Pavlu II također je mjesto na kojem se zaustave i fotografišu mnogi posjetioci.
Kao i mnogi drugi svjetski gradovi, Sarajevo nije odoljelo novotarijama kad je riječ o ponudi za posjetioce. Tako da se mnogi od njih zaustave ispred u boji zlata ispisanog naziva grada na trgu ispred jednog od tržnih centara u poslovno-trgovačkom kvartu na Marindvoru kako bi ovjekovječili fotografijom ili "selfijem" posjetu Sarajevu.