Iz Hrvatske republikanske stranke (HRS) su, nakon današnje sjednice Gradskog vijeća Mostara,na kojoj je usvojen budžet u iznosu od 89,2 miliona KM, najavili podnošenje krivične prijave protiv nadležnih zbog, kako su naveli, podjele skoro tri miliona KM s namjenskog računa za zaštitu i spašavanje.
Iako su, kako su objavili, vijećnici HRS-a tražili zakonsku podlogu za trošenje ovih sredstava, od nadležnih službi, kao ni gradonačelnika Maria Kordića.
Pojasnili su da sredstva posebne namjene ne mogu biti stavka u budžetu, već moraju biti na posebnom podračunu. Također, naveli su da se ne mogu planirati ni trošiti bez programa razvoja.
- Program razvoja usvaja Vijeće, a nikad ga nije usvojilo. Prema tome, sredstva se ne mogu trošiti dok se to ne dogodi. Zakonom su predviđene i izvanredne situacije ako i kada treba potegnuti za ovim sredstvima, ali samo do 20 posto tekućeg priliva! Gradska uprava i gradonačelnik nisu dali do znanja da se radi o izvanrednim situacijama, nego o redovnoj proceduri-kazali su, između ostalog, iz HRS-a.
U ovoj stranci smatraju da postoji osnovana sumnja kako se radi o korupciji, odnosno nezakonitom trošenju javnog novca u cilju pogodovanja i dodjele javnih sredstava pojedinim favoritima.
-Ako već vladajuća koalicija ne osjeća potrebu poštovati volju izabranih vijećnika za transparentnošću, vidjet ćemo kako će se snaći u Tužiteljstvu.
Čisto, kako bi izbjegli da nas na zimu iznenadi snijeg, na ljeto požari i suša, na jesen kiše,...tj. kako bi preventivno izbjegli „mostarsku Srebrnu malinu“-naveli su iz HRS-a.
U izjavi za novinare, prije ove objave iz HRS-a, Kordić je naše pitanje o tome ima li civilna zaštita previše slobode kod trošenja sredstava kazao da je dio sredstava rezerviran te da se koristi samo u momentima kada se proglasi elementarna nepogoda ili vanredno stanje.
- Sve drugo je isto zakonski definirano kako se koristi, ja osobno sam devet mjeseci na čelu stožera CZ, imamo sjednice, sastanke, dogovaramo u kojem smjeru i kako najbolje iskoristiti ta sredstva.
Odgovorno tvrdim da zadnjih devet mjeseci nismo imali nikakvih nedoumica. Investirali smo dosta u vatrogasnu službu, koja je dio sustava CZ, ali čitava oblast stvarno zahtijeva jednu reorganizaciju. Trenutno, nemamo funkcionalnu onu najnižu lokalnu razinu, a to su mjesne zajednice, tako da tu ima posla- odgovorio nam je Kordić.
Dodao je i kako mora priznati to da je i on svjesno tu temu gurao sa strane.
-Jer imamo drugih, po mom ubjeđenju, prioritetnih tema u Mostaru, a da će priča oko civilne zaštite doći na temu i da će onda biti sve jasnije, hoće sigurno-poručio je Kordić.