Otkako je započeo svoj drugi mandat premijera Mađarske, 2010. godine, Viktor Orban je uništio demokratske sisteme u svojoj zemlji. Zagovornik onoga što on otvoreno naziva „neliberalnom demokratijom“, Orban je nametnuo politiku koja je neprijateljska prema LGBT zajednici i imigrantima te je stalno povećavao svoju kontrolu nad mađarskim društvom razbijajući slobodnu štampu, univerzitete i pravosuđe.
Tokom proteklog desetljeća Orban je postao nešto poput heroja za nacionalističke konzervativce diljem Evrope, a privukao je i pažnju američke desnice. Vodeći američki konzervativni voditelj Taker Karlson (Tucker Carlson) posjetio je Mađarsku ove godine i američkoj javnosti u superlativima prikazivao Orbana kao nekoga od koga Zapad može učiti. U „Timesu“ konzervativni kolumnista Ros Douthat (Ross Douthat) objasnio je neke od Orbanovih privlačnosti.
- Ne samo njegov antiimigracioni stav ili moralni tradicionalizam. Nego i njegove intervencije u mađarski kulturni život, napadi na liberalne akademske centre i potrošnja na konzervativne ideološke projekte se smatraju primjerima kako politička moć može obuzdati utjecaj progresivizma - napisao je.
Upravo u te „konzervativne ideološke projekte“ spada Orbanova odluka da otvoreno podrži Dodika te da mu, u situaciji kada mu se spremaju sankcije i zavrtanje pipe od EU i svjetskih finansijskih institucija, donira 100 miliona eura. Isti dan kada je objavljena odluka o finansijskoj pomoći RS, Orban je dao i skandaloznu izjavu: „Izazov s BiH je kako integrirati zemlju s dva miliona muslimana.”
Ranije je Viktor Orban već najavio da će blokirati svaku odluku EU koja bi podrazumijevala uvođenje sankcija Miloradu Dodiku ili RS.
Posljednje stvari koje je rekao o Bošnjacima nisu ništa neuobičajeno u odnosu na uobičajeno ksenofobičnu retoriku koju Orban koristi prema grupama koje smatra neprijateljskim za evropsku civilizaciju.
Kada je Dodik napravio zaokret od proevropskog socijaldemokrate do nacionalističkog desničara, populiste i ksenofoba, bilo je potpuno logično da svoje prirodno savezništvo nađe u Orbanu i drugim evropskim desničarima koji dijele identične vrijednosti. Evropa nije monolitna. Liberalno-demokratske snage s kojima nerijetko personificiramo EU nisu jedine koje tu egzistiraju. U samom srcu Evropske unije takvim snagama otvoreno se suprotstavljaju konzervativni populisti, čiji su ideološki temelji upravo negiranje i otpor ključnim vrijednostima EU, odnosno pokušaj njenog potpunog redefiniranja.
Problematično pitanje je koliko su probosanske grupe uspjele naći savezništvo među liberalno-demokratskim snagama na Zapadu kao što je Dodik kod Orbana.
Nasuprot globalizaciji, otvorenom društvu, saradnji, poštivanju manjina, tretiranju ljudi kao jednakih pojedinaca i vladavine univerzalnih vrijednosti, Orban nudi desničarsku ideologiju zatvaranja u nacionalnu državu, Evropu kao kršćansku zajednicu, pri čemu se islam i muslimani tretiraju kao strano tijelo i kultura u Evropi, koje bi, u najboljem slučaju, trebalo trpjeti, ali nipošto ne dozvoliti da se ona dalje potiče i širi.