Sociolog i filozof Esad Bajtal komentirao je za portal „Avaza“ izvještaj visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita (Christian Schmidt) Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN) ističući da se radi o vrlo direktom izvještaju u kojem je jasno istaknuto ko je glavni krivac za trenutnu političku situaciju u BiH.
- Izvještaj je vrlo direktan. Detektiran je glavni krivac svih događanja kod nas. Ovo nije nikakava kriza, to je jednostavno nametnuto jedno stanje samovolje koja nema granica. Ako je politika umijeće mogućeg ovdje de događa politikanstvo nemogućeg. Nije to od jučer, ni od posljednjih sedmica ili mjeseci. To je ono što se dešava od devedesetih godina pa nadalje – rekao je Bajtal.
Podsjetio je da politički lideri u BiH izbjegavaju riječ „rat“, ali da se sve sve ustvari svodi na oružani sukob.
- Ovdje je princip ucjene glavni politički princip. Princip prijetnji, ucjena, sijanja straha među građanstvom, pozivanje ili nepovezivanje otvoreno na rat, ili bolje rečeno na silu, jer se rat kao riječ izbjegava i govori da ga neće biti ali sve realno asocira na njega tako da se među narod sije strah – naglasio je Bajtal.
Ističe da je ime člana Predsjedništva BiH, Milorada Dodika, u izvještaju pomenuto više od 60 puta.
- Ovaj izvještaj ide pred tvorce Dejtona. Bilo bi realno očekivati, ukoliko ima elementarnog civilizacijskog i političkog poštenja, da to oni koji čuju i vide shvate sasvim ozbiljno i odluče se za ovu vrstu akcije koja pripada civilizacijskom svijetu. Tamo gdje nešto ne valja mora se popravljati. Imena više nisu važna. Važno je da se zna krivac i taj krivac mora biti sankcioniran onako kako predviđaju norme modernog civiliziranog društva – istakao je Bajtal.
Dodao je da se ne može po jednim aršinima živjeti ovdje a po nekim drugim samo koju hiljadu ili par stotina kilometara dalje.
- Mi živimo i dijelimo isti prostor i isto vrijeme sa modernim svijetom u kojem važe pravne norme - pravda i istina. Mora se konačno ukraj stati svima onima koji bi ovdje uvodili neke druge aršine življenja, poput samovolje. Građani to ne žele bez obzira kao se zovu ili kojoj naciji pripadaju. Devedeset posto je takvih. Hoće li se ovima koji zagovaraju sukobe to dozvoliti vidjet ćemo, to su ključna pitanja – zaključioje Bajtal.