ŠTA PIŠE

Izvještaj Vlade RS za Vijeće sigurnosti UN-a: Političke partije sa sjedištem u Sarajevu i njihovi međunarodni saveznici podrivaju ustavni poredak BiH

Vlada RS tvrdi da optužbe da RS postupa suprotno Dejtonskom sporazumu predstavljaju besmislene provokacije upućene sa namjerom daljeg podsticanja krize i opravdavanja prizivanja dodatnog, sve pogubnijeg stranog uplitanja u unutrašnja pitanja BiH

26. Izvještaju RS Savjetu sigurnosti UN. Avaz

N. Aj.

30.10.2021

Političke partije sa sjedištem u Sarajevu i njihovi međunarodni saveznici podrivaju suverenitet i ustavni poredak BiH, navodi se u 26. Izvještaju RS Vijeću sigurnosti UN.

U prvom dijelu izvještaja pod nazivom "Republika Srpska podržava BiH kakva je predviđena Dejtonskim mirovnim sporazumom" navodi se da se suverenitet podriva podrškom kolonijalističkoj vladavini stranaca u BiH i urušavanjem ustavne podjele nadležnosti između nivoa BiH i entiteta.


U izvještaju piše i da RS dosljedno poštuje pravni okvir, prava i obaveze propisane Dejtonskim sporazumom - uključujući i one koje utvrđuje Ustav BiH.

U tekstu se ističe da bh. entitet RS dosljedno insistira na tome da i ostale strane i svjedoci sporazuma čine isto, uz poštovanje ne samo teritorijalnog integriteta BiH, već i autonomije dva entiteta koja čine BiH, kao i prava konstitutivnih naroda koja su garantovana Ustavom BiH.

U Izvještaju stoji i da RS ni na koji način ne dovodi u pitanje teritorijalni integritet BiH, niti joj oduzima nadležnosti koje su Ustavom dodijeljene institucijama na nivou BiH.


RS nema plan za otcjepljenje od BiH

Suprotno navodima pojedinih kritičara, RS nema plan za otcjepljenje od BiH, poruka je Izvještaja.

U tekstu se pojašnjava da RS ima puno pravo da zahtijeva da sve strane unutar i izvan BiH poštuju ustavnu strukturu uspostavljenu Dejtonskim sporazumom i, shodno toj ustavnoj strukturi, vladavinu prava.

U Izvještaju koji je Vijeću sigurnosti UN-a uputila Vlada RS naglašava se da će taj bh. entitet nastaviti da štiti svoja prava u skladu sa Ustavom BiH, i to političkim i pravnim sredstvima.


- Sve planirane odluke i aktivnosti Vlade i Narodne skupštine RS u potpunosti su u skladu sa uslovima Dejtonskog sporazuma i preduzimaju se upravo sa ciljem njihovog dosljednog sprovođenja - navodi se u Izvještaju.


Vlada RS tvrdi da optužbe da RS postupa suprotno Dejtonskom sporazumu predstavljaju besmislene provokacije upućene sa namjerom daljeg podsticanja krize i opravdavanja prizivanja dodatnog, sve pogubnijeg stranog uplitanja u unutrašnja pitanja BiH.


Izvještaj navodi i to da bi BiH, iako je danas nefunkcionalna, mogla biti izuzetno funkcionalna ako bi joj bilo omogućeno da primjenjuje Ustav BiH.



Međunarodno pravo

U tekstu se dodaje da Dejtonski sporazum predstavlja okvir za održivu BiH jer uvažava etničku i historijsku realnost BiH.


- Ustav BiH usaglašen u Dejtonu, očuvao je mir i stabilnost u BiH toliko dugo jer je skrojen prema političkoj i historijskoj realnosti BiH, koju čine tri naroda čiji se pripadnici pribojavaju dominacije jednog ili druga dva, navedeno je je u prvom dijelu Izvještaja.


U tom dokumentu se ističe da Dejtonski sporazum uvažava i temeljno ljudsko pravo na samoopredjeljenje naroda, koje predstavlja opšteprihvaćeni, osnovni princip međunarodnog prava.

Iz Vlade RS pojašnjavaju da Ustav BiH otjelotvoruje princip samoopredjeljenja naroda uspostavljanjem decentralizovanog sistema vlasti sa dva autonomna entiteta i mehanizmima zaštite interesa svakog konstitutivnog naroda ponaosob.


- Razrušavanje decentralizovanog sistema BiH i drugih mehanizama zaštite konstitutivnih naroda krši pravo tih naroda na samoopredjeljenje, koje je garantovano i zaštićeno Ustavom BiH, dodaje se u tekstu.


Izvještaj naglašava da prijedlozi koji ignorišu osjetljivu historiju i kompleksan nacionalni sastav BiH u korist nerealne i utopističke vizije unifikovane i centralizovane države, predstavljaju ili ciničan pokušaj obezbjeđenja nadmoći bošnjačkoj većini ili budalasti trijumf nade nad iskustvom.



Autonomija entiteta

Vlada RS tvrdi da su od zaključenja Dejtonskog sporazuma, "mnogi visoki predstavnici postupali nezakonito, poput kolonijalnih namjesnika agresivno nastojeći da krajnje decentralizovanu zemlju kakva je propisana Ustavom BiH, zamijene unitarnom državom koja je bila ratni cilj bošnjačke vojske".

Tokom godina visoki predstavnici su, putem pravno besmislenih odluka i prisile, ispunili dobar dio tog plana, uspostavivši gomilu novih institucija na nivou BiH, formiranih suprotno podjeli vlasti utvrđenoj Ustavom BiH, navodi se u izvještaju.


U tekstu se napominje da Ustavni sud BiH, pod kontrolom dvoje bošnjačkih i troje stranih sudija, pruža blanko podršku diktatima visokog predstavnika i koristi svaku priliku da oslabi ustavom garantovanu autonomiju entiteta.


U Izvještaju se navodi i da utvrđena platforma najuticajnije bošnjačke političke stranke, SDA, zahtijeva potpuno ukidanje dejtonske strukture - uključujući entitete i mehanizme zaštite konstitutivnih naroda - s ciljem stvaranja unitarne države koja bi bila pod isključivom kontrolom samo jednog konstitutivnog naroda - Bošnjaka.


Zaoštrena retorika

- Sve aktivnosti i politike zvaničnika SDA, u svim institucijama BiH, agresivno teže postizanju navedenog cilja kroz sistematično razvlašćivanje entiteta i redukovanje učešća Hrvata i Srba u političkom i građanskom životu BiH - dodaje se u izvještaju.


U tekstu se precizira da je aktuelna kriza u BiH prouzrokovana ili pogoršana odstupanjima od Dejtona, te da strane koje nastavljaju da za nefunkcionalnost BiH okrivljuju pojedine političare ili dejtonski ustav time stvarnost izvrću naglavačke.


Glavni uzrok disfunkcionalnosti BiH nije zaoštrena retorika ili struktura dejtonske formule, već uporno odbijanje SDA da prihvati i pridržava se dejtonskih odredbi koje konstitutivnim narodima nalažu ravnopravnost u vršenju vlasti, ističe se u Izvještaju.


- Nažalost, neustavna centralizacija nadležnosti, koju su proizvele nezakonite odluke i prisila visokih predstavnika, urušila je dejtonski koncept, navodi se u Izvještaju.

Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.