Osman Mehmedagić, direktor Obavještajno-sigurnosne agencije OSA BiH prekršio je mjere zabrane koje su mu određene nakon što je nedavno uhapšen pa pušten u odlukom Suda BiH. To je razlog zašto Tužilaštvo BiH ponovo traži određivanje pritvora.
Osmici je Sud BiH 16.jula odredio mjere zabrane, nakon što je prethodno odbijen prijedlog Tužilaštva Bosne i Hercegovine za jednomjesečnim pritvorom.
U rješenju Suda BiH je precizno navedeno da se osumnjičenom Mehmedagiću, koji se tereti za zloupotrebu službenoj položaja i pranje novca "zabranjuje kontaktiranja sa svjedocima Tužilaštva Bosne i Hercegovine u ovom krivičnom predmetu, uključujući i približavanje istima na udaljenosti od 50 metara, te svaki kontakt i razgovor o predmetu sa bilo kojom osobom osim sa braniocima".
Međutim, Osmica je sa svjedokom u ovom predmetu, Asimom Sarajlićem, delegatom SDA u Domu naroda Bosne i Hercegovine i članom Zajedničke komisije za nadzor nad radom OSA-e otputovao avionom sa Aerodroma u Sarajevu 21.jula u Antaliju. Putovanje se desilo svega pet dana nakon određivanja mjera.
Prema dokumentaciji "Avaza", Sarajlić i Osmica zajedno su i otputovali i ljetovali u Antaliji, a u Sarajevo su se vratili 30. jula. Potvrđuju to i zvanični podaci Granične policije i Tužilaštva BiH koji su proslijeđeni Sudu BiH.
Ovo je više nego drsko kršenje sudskih mjera, zbog čega je zatraženo određivanje pritvora. Mjere je Mehmedagić također prekršio i prije deset dana, kada je sa Sarajlićem prisustvovao svadbi kćerke Bakira Izetbegovića.
Podsjećamo, Sarajlić je u januaru saslušan u Tužilaštvu BiH. On je dobio poziv da da iskaz na okolnosti prodaje automobila Audi Q5 supruzi direktora OSA-e, Ameli Šehović.
Na njeno ime se, naime, od 27. maja 2019. godine vodi Audi Q5, koji je kupila od Sarajlića.
Problem zbog kojeg je sporna ova kupoprodaja je i taj što je Sarajlić član Zajedničke komisije za nadzor nad radom OSA-e, čiji je direktor Mehmedagić.
Sumnja se da je i ovaj dio transakcije plaćen u gotovom novcu, kao i kuća koju je kupio od Šaćira Ćedića, vlasnika "Vatre".
Naime, prema detaljima finansijske istrage, koju je po nalogu Tužilaštva BiH uradila Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA), ugovorena vrijednost vozila bila je 62.000 KM. Ali, prema informacijama „Avaza“, Sarajliću su s računa Mehmedagića isplaćene 42.000 maraka.
Za preostalih 20.000 KM se traga. Tačnije, sumnja se da je i ovaj dio transakcije plaćen u gotovom novcu.
Sada preostaje da se vidi šta će o svemu reći Sud BiH na čijem je čelu Ranko Debevec.