Još smo daleko od scenarija u kojem će brojne poslove u našem svakodnevnom životu preuzeti roboti, ali pomaka na putu kojim je ostatak svijeta davno krenuo ipak ima, prvenstveno u bh. industriji. Svjetski trendovi u pravcu automatizacije proizvodnih procesa, prvenstveno u industrijskom sektoru, traže edukaciju kadrova za kojima će potreba u narednom periodu biti sve veća.
Kenan Tafro iz Bosanske fabrike alata (BTF) iz Goražda na obuci je u Njemačkom centru za robotiku (DKR) u Tuzli iz oblasti PLC programiranja.
- PLC je centralna procesorska jedinica kojom se upravlja određenim automatskim sistemom. S obzirom na to da je “Siemens” jedan od vodećih proizvođača u toj oblasti, ovo zanimanje je vrlo traženo. S njim su nam otvorena sva vrata u svijetu, ali ja svoje planove vezujem isključivo za Goražde i Drinu - kazao nam je Tafro.
Osim edukacije novih kadrova, Njemački centar za robotiku iz Tuzle, prvi ove vrste u BiH, nudi i kompletna rješenja za robotizaciju različitih proizvodnih procesa.
- To je najmodernija industrija 4.0, koja se zasniva na neprestanoj automatizaciji tradicionalne proizvodnje i industrijske prakse. Prema nekim istraživanjima, prosječna bh. kompanija je na nivou druge ili je na prijelazu između druge i treće industrijske revolucije. Samim tim, naše kompanije imaju veliku šansu da zakorače u četvrtu industrijsku revoluciju u kojoj ih čekaju pametne tehnologije. Već postoje kompanije u BiH koje su to uradile - kaže referent za razvoj poslovanja DKR-a Miralem Bulić.
Pojašnjava da je robotika rješenje za hemijsku, industriju prerade metala, drveta, ali i sve procese proizvodnje u kojima radnik treba konstantno raditi na ponavljajućim, jednostavnim, pa i po zdravlje opasnim poslovima.
- To nije zamjena ljudske snage robotima, nego ubrzavanje proizvodnje, olakšavanje života i prebacivanje ljudi s repetitivnih, dosadnih i primitivnih poslova na one od veće vrijednosti. Važna je zaštita ljudskog zdravlja. Primjer je proces zavarivanja, jer u praksi svi zavarivači konzumiraju ogromne količine mlijeka kako bi neutralizirali kisele plinove koji nastaju u procesu zavarivanja.
Jedno od takvih rješenja primijenili smo u domaćoj kompaniji iz Bihaća koja se bavi proizvodnjom kotlova na pelet, gdje je na jednom kotlu potrebno uraditi skoro 90 zavarnih tačaka. Roboti to urade puno brže, preciznije, a obim proizvodnje značajno je povećan - navodi Bulić.
Radna snaga budućnosti postepeno će preuzimati neke od poslova, jer ni robotska rješenja nisu više skupa kao ranije, ali robote ćemo sretati i u svakodnevnom životu, pa ih angažirati i u vlastitim domovima.
- U mnogim kompanijama u BiH softverska i hardverska robotska rješenja su uveliko zaživjela. U zapadnom svijetu ta rješenja već dugo žive i nisu skupa. Zato želimo da ohrabrimo što veći broj malih i srednjih preduzeća da koračaju prema industriji 4.0, jer robotizacija više nije samo za velike igrače - ističe Miralem Bulić.