REAKCIJE

Ivana Marić za "Avaz": Lideri SDA i HDZ-a neće lako pristati na promjene, međunarodna zajednica će ih morati ucijeniti

Žalosno je da moraju doći diplomate iz EU i SAD i natjerati ih da rade posao za koji su plaćeni, ističe Marić

Predstavnici EU i Marić: SAD su se u zadnje vrijeme mnogo više angažirali. Arhiv

Piše: L. Memčić

3.7.2021

Uoči sutrašnjeg sastanka izaslanika Sjedinjenih Američkih Država za zapadni Balkan Metjua Palmera (Matthew) sa Bakirom Izetbegovićem i Draganom Čovićem, politička analitičarka Ivana Marić za portal "Avaza" ističe da, ako međunarodna zajednica bude računala na Čovićevu i Izetbegovićevu političku volju i odgovornost, sastanak neće uspjeti.

- Međutim, ako su pripremili nešto čime ih mogu ucijeniti ili odobrovoljiti, onda će uspjeti. Očito da naši političari nemaju ni odgovornost ni prema građanima ni prema državi, sve nas zavlače već tolike godine - kazala je Marić.





Intenzivnija inicijativa

Naime, jedne od tema na sutrašnjem sastanku će biti i izmjena Izbornog zakona i Ustava BiH, a Marić smatra da je žalosno da moraju doći diplomate iz Evropske unije i SAD i natjerati ih da rade posao za koji su plaćeni. 

- Vidimo da je sada malo intenzivnija inicijativa SAD i EU da se nešto promijeni. Ono što njih najviše boli u Izbornom zakonu nije ono na čemu Čović insistira, već umanjenje mogućnosti krađe glasova. To ne odgovara ni jednoj stranci, posebno SDA, SNSD-u i HDZ-u koje bi trebalo da o tome odluče, jer se pretpostavlja da oni imaju najviše koristi od sumnjivih radnji na izborima - smatra Marić.

Prema njenim riječima, lideri SDA i HDZ-a neće tako lako pristati na promjene i da će ih međunarodna zajednica morati ucijeniti, ili nekim novim finansijskim aranžmanom, jer je to potrebno da bi održali socijalni mir, ili na neki drugi način.

Ne očekuje previše

Marić je dodala i to da su sve dosadašnje slične inicijative propadale te da ne očekuje previše ni ovaj put.

- Mada, vidimo da bi se moglo nešto desiti jer su se predstavnici EU i SAD u zadnje vrijeme mnogo više angažirali. Učestale su te posjete. Pa i izbor Kristijana Šmita za novog visokog prestavnika, on je ozbiljan diplomata, a ne neko ko traži gdje će provesti vrijeme do penzije i biti samo čuvar bonskih ovlasti. Njemačka ne bi ulazila u to da ne planiraju nešto uraditi - istakla je Marić.

Njen stav je da ni agresivna rekcija Milorada Dodika protiv imenovanja Šmita nije imala nikakvog efekta u sprječavanju djelovanja međunarodne zajednice.

- Dodik nije dobio podršku čak ni Vučića, a vidjeli smo da ni Rusija nije uložila veto jer je već postignut dogovor na višem nivou. Sve te reakcije su bile  simbolične i očekuje nas malo drugačija jesen - rekla je Marić.

Krađa glasova

Kao razlog učestalih posjeta zvaničnika EU i Amerike, vidi u nesnalaženju bh. vlasti sa pandemijom koronavirusa, nenabavci vakcina i raznim aferama.

- Pošto građanima nije dosadila ovakva politika i trpe ove političare, pa čak i nakon katastrofalne situcije nesnalaženja s pandemijom i nenabavke vakcina, izgleda da su EU i Amerika izgubile strpljenje sa našim političarima i da su odlučili da nas pomaknu sa mrtve tačke. Znaju da se to najlakše može uraditi tako što se onemogući korupcija i izborne prevare. Vidimo da su mnogi od ovih na vlasti tu zbog krađe glasova, a ne što su im građani dali podršku - zaključuje Marić.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.