Trgovci, veletrgovci i proizvođači u Federaciji BiH neće sprovoditi odluku federalne Vlade o ograničenju marži jer je smatraju neustavnom, nezakonitom i nesprovodivom sa nesagledivim štetnim posljedicama, saopćeno je iz Udruženja poslodavaca FBiH.
Iz Udruženja traže hitno povlačenje ove odluke i upozoravaju na pogubne posljedice do kojih bi njeno sprovođenje dovelo, ne samo u oblasti trgovine, nego i distribucije, ali i proizvodnje, naročito kod domaćih proizvođača hrane.
Na sastanku kojeg organizovalo ovo udruženje, a kojem su prisustvovali predstavnici trgovaca, veletrgovaca i proizvođača jednoglasno je zaključeno da se odluka Vlade FBiH neće sprovoditi i da će biti pokrenuti sudski postupci s ciljem njenog poništavanja, ali i protiv osoba u federalnoj Vladi, odgovornih za njeno donošenje.
Donesena odluka neće biti sprovedena u znak poštovanja prema kupcima jer bi njeno sprovođenje nesumnjivo dovelo do nestašice znatnog broja artikala u trgovačkim radnjama, gašenja znatnog broja radnih mjesta, zatvaranja trgovačkih radnji, a imalo bi negativan uticaj i na BDP te značajan pad priliva sredstava po osnovu uplate PDV-a - navodi se u saopćenju.
Iz Udruženja obrazlažu da je donesena odluka neustavna i nezakonita, jer nisu ispoštovane važeće zakonske odredbe.
U saopćenju se navodi da rast cijena na tržištu nije rezultat povećanja trgovačkih marži, već isključivo rasta cijena sirovina globalno, uslovljeno trenutnim okolnostima, a što za rezultat ima povećanje nabavne vrijednosti proizvoda.
- Cijena tone pšenice prije pandemije iznosila je od 150 do 170 evra, dok je danas cijena znatno veća, te iznosi od 220 do 240 eura po toni", ističu poslodavci i zahtijevaju hitan sastanak sa premijerom FBiH Fadilom Novalićem i resornim ministrom, "kako bi se pronašlo rješenje koje će biti ustavno, zakonito i sprovodivo".