Na današnji dan, 2. februara 1993. godine u eksploziji agresorske granate u Sarajevu poginuo je Željko Ružičić, čovjek koji je novinarskom porukom širio nadu da će zlo biti pobijeđeno, podsjetili su iz Instituta za istraživanje genocida Kanada.
Za vrijeme agresije i genocida na BiH Željko Ružičić je bio glas nade, ali i prkosa, svakodnevno prenoseći informacije iz Sarajeva u obruču koje, kao ni svoje sugrađane, u najtežim trenucima nije ni pomišljao napustiti, navedeno je iz Instituta.
Slušaocima Radija Sarajevo bio je glas utjehe, nade, ali i prkosa, a slušaocima Hrvatskog radija i gledaocima Hrvatske televizije svakodnevno je prenosio informacije iz opkoljenog grada.
- Jedna od dvije ispaljene srpske granate 2. februara 1993. godine zaustavila je Željka Ružičića, ali pravdu i istinu ni jedan metak, ni jedna granata, ni jedna agresija i genocid, ni jedno zlo nisu i nikada neće uspjeti zaustaviti i sakriti. Željko Ružičić ostaje stalna inspiracija generacijama koje nastavljaju put borbe za istinu, pravdu i kulturu sjećanja. Sjetimo se sa poštovanjem Željka, svih ubijenih novinara i svih žrtava agresije i genocida na međunarodno priznatu članicu Ujedinjenih nacija, Republiku Bosnu i Hercegovinu - poručili su iz IGK.
Ružičić je rođen 1948. u Prijedoru. Studirao je novinarstvo u Ljubljani i Fakultet političkih nauka u Sarajevu. Još kao gimnazijalac pisao je za zagrebačke dnevnike Sportske novosti i Večernji list te za sarajevsko Oslobođenje i Večernje novosti.
Prošao je sve faze novinarstva. Bio je saradnik, novinar, urednik lokalnog dnevnog lista Kozarski vjesnik i gradskoga radija u Prijedoru te glavni urednik sarajevskog Radija 202, Drugog programa Radija Sarajevo i urednik ratnog programa Radija Sarajevo.
O strahotama i stradanjima u opkoljenom Sarajevu izvještavao je i slušaoce u dijaspori, u kojoj ga pamte po njegovim britkim izvještajima.