Specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak izjavio je da očekuje i da traži od vodećih lidera na zapadnom Balkanu da više govore svojim građanima o tome koliko je region blizak EU i obrnuto, kao i koliko Unija pomaže građanima u regionu u teškim vremenima.
- Iskreno se nadam da će pandemija doprinijeti da se shvati koliko je region blizak EU i obrnuto. I ja očekujem, čak zahtijevam od vodećih političara da to kažu svojim ljudima, da bi ljudi znali ko im pomaže kada prolaze kroz teške periode - kaže Lajčak.
On ističe da je na političarima da govore svojim građanima i da prikažu pravu sliku ko im pomaže.
- Svaka kriza je mogućnost i želim da vjerujem da je Covid kriza mogućnost za što manje retrogradne nacionalističke agende i više pragmatične i ka budućnosti usmjerene agende. Želite da budete dio EU, onda dajte nam jasnu sliku da se približavate EU - istakao je Lajčak.
Na pitanje da li očekuje više racionalnosti, a manje nacionalizma u regionu, Lajčak je na forumu "To be secure" rekao da bi volio da odgovori potvrdno, ali da je na Balkanu simbolizam jako bitan, a da je istorija još uvijek dio političke agende kod mnogih političara.
- Moram da kažem da mi je jedan od vodećih političara u regionu rekao da, kada priča građanima o ekonomiji, radnim mjestima, oni ne slušaju. Onda, kaže mi, on počne sa sloganima i oni aplaudiraju - kaže Lajčak i dodaje da će to biti tako još neko vrijeme.
Evropske integracije, naglašava on, moraju ostati strateško opredjeljenje za sve zemlje u regionu.
- Znamo da je ovaj proces počeo 2003. u Solunu, ali i dalje je u toku. I da citiram predsjednicu EK Ursulu fon der Lajen (Von der Leyen), koja je rekla da je budućnost cijelog regiona u EU, mi dijelimo istu historiju, istu sudbinu. Zapadni Balkan je dio Unije, a ne samo zaustavna tačna na „Putu svile“ - tvrdi Lajčak.
Kako kaže, svjestan je da nedavna bolna historija regiona baca u sjenku realnost u regionu, ali, ističe, da se ne može promijeniti prošlost, ali da svi mogu da uče iz nje i da budu solidarnija, pravičnija, prosperitetnija i inkluzivnija društva.
- Jer, radeći zajedno sa EU možemo prevazići naslijeđe prošlosti i napraviti bolju budućnost. Iako znamo da je region na različitim tačkama u procesu EU integracije, dvije zemlje koje su u procesu pristupanja, Crna Gora kao predvodnik i Srbija, Albanija i Sjeverna Makedonija koje smo pozvali da započnu i žao mi je što je sada problem na našoj strani, ali pitanje nije da li, već kada će započeti pregovore i to je poruka upučena njima - objašnjava Lajčak.
Kada je riječ o Kosovu i BiH, dodaje on, još uvijek su u prepristupnom procesu, te moraju da urade neke stvari.
- Zato sam i ja tu da bi se došlo do normalizacije odnosa između Beograda i Prištine. To nije lako, ali slučaj Sjeverne Makedonije pokazuje da ne postoje teškoće, ili kako bi Nelson Mandela rekao da sve izgleda nemoguće dok se ne završi - ističe Lajčak i dodaje da je saradnja EU sa regionom proces koji nije moguć bez problema i izazova, ali da je i u EU interesu da imaju susjedstvo koje dijeli evropske vrijednosti i norma.