Sanjin Kodrić, predsjednik Bošnjačke zajednice kulture (BZK) "Preporod" i profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, u razgovoru za "Dnevni avaz" osvrnuo se na 30 godina od obnavljanja “Preporoda”, na rad i djelovanje ove institucije, njen značaj za Bošnjake i državu, ali i poziciju Bošnjaka, bosanski jezik...
Govoreći o tome koliko su Bošnjaci izolirani kao narod, Kodrić kaže da je pozicija Bošnjaka kao naroda najuže povezana s pozicijom države BiH, u manje-više svim aspektima.
- S obzirom na brojne razloge objektivne prirode, a posebno na unutrašnju kompleksnost naše države i društva i objektivne probleme koji iz toga proizlaze, put BiH, a u tom okviru i Bošnjaka, prema međunarodnim integracijama očekivano je teži i sporiji nego kod država i naroda čija je polazna pozicija jednostavnija. Međutim, ako ovo pitanje posmatramo iz perspektive kulture, moglo bi se kazati da su Bošnjaci, a onda i cijela BiH, predodređeni za integracije. Kultura je tu da pomogne, jer kultura i služi da povezuje, a ne da razdvaja - kaže Kodrić.
Kompletan tekst pročitajte u printanom izdanju "Dnevnog avaza".