Strukturalni dijalog o reformi pravosuđa u BiH, koji traje godinama, ne donosi rezultate i očigledno je da postoje određene grupe i politike koje bi htjele zadržati postojeće stanje, što nije dobro ni za pravosuđe ni za građane u BiH, ocijenio je ministar pravde u Vijeću ministara Josip Grubeša.
Grubeša je naglasio da građani u BiH imaju pravo na nezavisno, nepristrasno i efikasno pravosuđe koje se bori protiv teških krivičnih djela, naročito organizovanog kriminala i korupcije, s obzirom da je vladavina prava u srži procesa evropskih integracija.
- Bez obzira na to što se dogovori u vezi sa strukturalnim dijalogom nisu već dugo održali, Ministarstvo pravde /u Savjetu ministara/ stalno radi na zakonima iz djelokruga svojih nadležnosti koji se tiču reforme pravosuđa. Za svaki od nužnih zakona formirane su radne grupe sastavljene od stručnjaka iz tog područja sa svih nivoa, a koji treba da ponude najbolje rješenje za nedostatke koji su uočeni", rekao je Grubeša za "Glas Srpske".
Prema njegovim riječima, reforma je potrebna što prije jer je povjerenje u pravosuđe ozbiljno narušeno, što je veoma loše za vladavinu prava u BiH i za put BiH "prema evroatlantskim integracijama".
Govoreći o koracima koje treba preduzeti u vezi sa realizacijom Revidirane strategije za rad na predmetima ratnih zločina, Grubeša je rekao da ona ima devet strateških ciljeva, te da je prva aktivnost Ministarstva pravde priprema i dostavljanje Savjetu ministara odluke o formiranju nadzornog tijela.
On je naveo da je strateškim ciljem utvrđeno postupanje Tužilaštva BiH i Suda BiH u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku BiH i kriterijumom iz Aneksa A, te dodao da će nadležni u narednom periodu definisati preciznije kriterijume za raspodjelu predmeta na odgovarajuće nivoe.
Grubeša je ocijenio da se zakašnjenje u usvajanju Revidirane strategije može odraziti na dalji rad na ovim predmetima, ali da se može očekivati je da će rokovi biti poštovani.