Podaci koji odgovaraju premijeru Republike Srpske nalaze se na spisku Komisije za Srebrenicu Vlade RS na kojoj su imena osoba povezanih sa genocidom u Srebrenici u julu 1995. godine.
Spisak su njemačkim vlastima prije nekoliko godina predali članovi Udruženja Majke enklave Srebrenice i Žepe, sa ciljem provjere osoba sa spiska koje borave u toj državi i njihove uloge u sramnim događajima i genocidu.
Na spisku se našlo više od 20 hiljada imena. Jedno od imena je Radovan (Borivoje) Višković iz mjesta Boljević. Za njega se navodi da je bio poručnik u Glavnom štabu VRS.
Vlada RS-a je poništila Izvještaj komisije za Srebrenicu. Mediji su još 2018. godine objavili spisak sa potpunim poštivanjem presumpcije nevinosti za svaku osobu pojedinačnu, ali sa ciljem rasvjetljavanja genocida i najgorih ratnih zločina u Evropi od Drugog svjetskog rata.
Podsjetimo, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u Posebnom odjelu za ratne zločine formiralo je predmet koji se odnosi na više osoba, uključujući i Radovana Viškovića, aktuelnog premijera Republike Srpske. Informacija je potvrđena iz ove institucije.
- U Tužiteljstvu Bosne i Hercegovine, u Posebnom odjelu za ratne zločine, od ranije je u radu predmet koji se odnosi na više osoba, te između ostalog i na osobu koju navodite u upitu. Više informacija ili detalja ne možemo davati - saopćeno je.
Podsjećamo, ranije je objavljena izjava zaštićenog svjedoka M-16 koji direktno povezuje Radovana Viškovića sa lokacijama za genocid u Srebrenici, ali i kasnije prikrivanje i premještanje i aktivno podsticanje u prikrivanju masovnih grobnica.
Memorijalni centar Srebrenica je pozvao Tužilaštvo Bosne i Hercegovine da pokrene istragu o krivičnoj odgovornosti premijera Republike Srpske Radovana Viškovića, a vodeći se navodima zaštićenog svjedoka M-16 koji je na Sudu BiH 2017. godine na suđenju u predmetu "Josipović i drugi" naveo da mu je "Radovan Višković nudio novac da premješta masovne grobnice".