Prihodi od poreza u Federaciji i dalje su u minusu u poređenju s prethodnom godinom, navodi se u informaciji Ministarstva finansija, koja bi danas trebala biti razmatrana na sjednici Vlade FBiH.
NEGATIVNI TRENDOVI
Ovo konkretno za građane znači da će biti manje sredstava za školstvo, zdravstvo, policiju, nezaposlene, borce, kaže Čičić
Izvještaj razmatrala Vlada FBiH. Arhiv
Prihodi od poreza u Federaciji i dalje su u minusu u poređenju s prethodnom godinom, navodi se u informaciji Ministarstva finansija, koja bi danas trebala biti razmatrana na sjednici Vlade FBiH.
Kako „Avaz“ saznaje, u julu ove godine raspoloživi dio prihoda od indirektnih poreza za budžete svih nivoa vlasti u FBiH ostvaren je u iznosu od približno 282 miliona KM.
- Ni naplata u julu još nije dosegla zabilježeni trend iz istog mjeseca prethodne godine. Tako su navedeni prihodi u julu 2020., u poređenju s julom 2019., manji za 10,5 posto ili za 33,2 miliona KM - navodi se u informaciji.
Dodaje se da ukupna naplata iznosi 1.503,4 miliona KM i manja je za devet posto ili za 150,2 miliona KM u odnosu na isti period prethodne godine.
Akademik Muris Čičić za „Avaz“ kaže da su ozbiljniji ljudi u BiH već odavno zabrinuti, budući da se od marta bilježe negativni ekonomski trendovi.
Faksimil dijela izvještaja Ministarstva finansija. PrintScreen
- Jasno je da slijedi pad BDP-a, zaposlenosti, industrijske proizvodnje, izvoza i investicija. Već odavno je prošlo vrijeme u kojem se trebalo razmišljati kako dalje i kako premostiti ovaj period. Stvorena je velika rupa u budžetima - istakao je Čičić.
Čičić: Moramo se zaduživati. Arhiv
Dodao je da jedini izbor koji se nameće jeste novo zaduživanje na domaćem ili međunarodnim tržištima.
- Pad prihoda konkretno za građane znači manje sredstava za školstvo, zdravstvo, policiju, nezaposlene... Manje će novca biti i za borce, ali i sve druge kategorije koje primaju neku vrstu naknade iz budžeta. Sad dolazimo do situacije da neće biti dovoljno sredstava za sve - naglasio je Čičić.
- Činjenica je da sve ovo zahtijeva brzu reakciju, a tu smo mi vrlo loši. Naše vlade po nekom refleksu užasno sporo reagiraju. Ta sporost napravi još veću štetu i uništi kompanije koje su se mogle spasiti uz neku pomoć. Stoga se bojim da će zaduživanje trajati mjesecima, a mi toliko vremena nemamo - poručio je Čičić.