Ministar Vojin Mitrović obišao je danas Granični prijelaz Bosanska Gradiška i, kako je istaknuto iz tog ministarstva, uvjerio se u katastrofalnu situaciju trenutnog stanja u cestovnom teretnom prijevozu.
- Zbog širenja koronavirusa i obolijevanja od Covida-19, zemlje poduzimaju odgovarajuće jednostrane mjere kako bi se situacija što je moguće više stavila pod kontrolu. Te mjere su opravdane kada se njima postiže svrha zbog koje su i donesene. Međutim, na nivou Evropske unije i zapadnog Balkana preduzete su sve aktivnosti da se iz ovih mjera i ograničenja isključi međunarodni cestovni prijevoz robe kako bi se snabdijevanjem robom u ovakvo teškoj situaciji barem malo ublažili negativni efekti pandemije - navodi se u saopćenju Ministarstva prometa i komunikacija.
Inicijativa „zelenih koridora“ iz Komunikacije Evropske komisije od 23. marta, pored EU koridora, pozicionira i koridore u zemljama zapadnog Balkana koji trebaju biti uspostavljeni.
- Uzimajući u obzir da su za međunarodni tranzitni prijevoz robe preko Republike Hrvatske, Odlukom Kriznog štaba Republike Hrvatske, određena tri međunarodna granična prijelaza između dviju zemalja, i Vijeće ministara BiH je na jučerašnjoj sjednici potvrdilo iste granične prijelaze iz navede odluke Republike Hrvatske, a koji su u potpunosti kompatibilni sa dokumentom Evropske komisije - saopćeno je.
Granični prijelazi između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske kojima se odvija tranzitni promet preko teritorije Bosne i Hercegovine su: Bijača – Nova Sela, Bosanska Gradiška – Stara Gradiška, Bosanski Šamac – Slavonski Šamac, Neum 1 – Klek i Neum 2 – Zaton Doli.
- Ono što u ovom trenutku izuzetno otežava odnose jesu konvoji koje organizira policija Republike Hrvatske. Naime, teretna vozila koja su prešla granični prijelaz i ušla u Republiku Hrvatsku policija skuplja u konvoje i provozi pod pratnjom do izlaza iz Republike Hrvatske. Trenutno su vozači iz Bosne i Hercegovine prisiljeni na izrazito duga čekanja. Naprimjer, vozač koji je vozilom ušao preko GP Stara Gradiška 22. marta 2020. godine u 22 sata još čeka na formiranje i kretanje konvoja, što je odraz postojećeg izuzetno teškog stanja - navodi se u saopćenju.
Zbog ovakve odluke Republike Hrvatske privrednici/prijevoznici u međunarodnom cestovnom prijevozu iz BiH su suočeni s velikim zastojima i čekanjima u prometu, ističe se u saopćenju Ministarstva prometa i komunikacija.
Kako ističu, u Bosanskoj Gradišci su kilometarske kolone i u koloni se čeka duže od dva dana zbog otežanog ulaska u Republiku Hrvatsku. Vozači koji moraju poštovati izolaciju (boravak u kabini vozila) borave i po 48 sati u koloni čekajući samo da prijeđu teritoriju Republike Hrvatske. Formiranje konvoja predugo traje, a onda i njihovo kretanje.