Ministar unutrašnjih poslova i potpredsjednik Vlade Hrvatske Davor Božinović rekao je danas da će Hrvatska na nivou EU insistirati da sigurnost granica ne padne u drugi plan.
- Ministar Radončić je zamolio, a tu su sigurno otvoreni i vrata i prozori kada je u pitanju članstvo Bosne i Hercegovine u mehanizmu Evropske unije za civilnu zaštitu, da ćemo vrlo brzo podići na dnevni red i kod povjerenika koji je zadužen za ovo područje, ali i na višim razinama, jer nam je saradnja, kada su u pitanju humanitarne katastrofe, bile one izazvane ljudskim faktorom, prirodnim ili tehničkim, jedno od područja gdje saradnja mora biti stalna. U takvim situacijama moramo još jače pomoći i koristiti mehanizme koji se udružuju na razini svih članica Evropske unije da se vrlo brzo, s odgovarajućim sredstvima, izađe na teren i pomogne ukoliko za tim bude postojala potreba. Još jednom zahvaljujem ministru Radončiću na dolasku, zahvaljujem na činjenici da je Hrvatsku izabrao kao prvu destinaciju koju je u ovom kapacitetu posjetio i radujem se daljnjoj saradnji - naglasio je Božinović.
Na pitanje novinara, šta se može uraditi da se zaustavi propusnost granica te kakva je saradnja s RS, odnosno Miloradom Dodikom, ministar sigurnosti BiH Fahrudin Radončić je naglasio da je novoizabrano Vijeće ministara djelovalo efikasno te da je usvojilo Strategiju za borbu protiv trgovine ljudima.
- Imali smo situaciju da je Srbija pustila sve migrante prema BiH, da je RS rekla "idite dalje, slobodno", da su i kantoni s hrvatskom većinom isto rekli "hajde, idite dalje", idite u kantone u kome dominantno žive Bošnjaci, to je muslimansko pitanje". Sad imate novu dimenziju u krizi, da to više nisu ratne izbjeglice i da nema velike empatije prema njima i da kantoni u kojima su Bošnjaci većina ne žele imati centre. Šta želim reći? Mi s MUP-om Republike Srpske imamo saradnju i mislim da njihova 72 policajca učestvuju u akcijama zajedno s našom Graničnom policijom. Imali smo jednu situaciju da se IOM počeo predomišljati da li da novac daje za čuvanje granice ili u humanitarne svrhe i završili smo da oni vrate taj novac. Poenta je da će se svi u BiH i u regionu morati solidarisati. Jer ovdje se ne radi o elementarnoj pojavi, ovdje se radi o međukontinentalnoj migraciji ekonomskih migranata. To nisu više ratne izbjeglice. Nama je iz Pakistana prošle godine došlo 10.000 ljudi, Alžira, Maroka... To su zemlje koje su bogatije od BiH. Neke su i nuklearne sile. Znači, ukoliko se EU i mi zajedno s njom ne dogovorimo šta ko želi od toga, mislim da ćemo biti u velikom problemu. Ono što ja, potpuno odgovorno, kažem jeste da ću sve učiniti da BiH ne bude parking s migrantima. Mi sada imamo veći prioritet – da zaštitimo domaće stanovništvo od ataka pojedinih migranta... To su sve mladi ljudi od 25 do 35 godina, nema tu ratnih izbjeglica i mi moramo prvenstveno voditi računa o svom nacionalnom suverenom interesu i interesu građana Bosne i Hercegovine, a time i naših strateških partnera na polju sigurnosti, ekonomije i svega toga. Jer uzmite samo Unsko-sanski kanton, zahvaljujući migrantima, mi imamo tamo ekstremne ekonomske štete, turizam je potpuno ubijen, i uz puno razumijevanje humanitarnog problema, ja želim da sigurnosni problemi izbiju u prvi plan - rekao je Radončić.