U VSTV-u jutros je, drugog dana zasjedanja, bilo govora o izvještaju tima eksperata, s Rajhardom Pribeom (Reinhard Pribe) na čelu, o vladavini prava u BiH, koji je predstavljen 5. decembra. Ali rasprava je na kraju ipak otišla u drugom pravcu - o finansijskim izvještajima nosilaca pravosudnih funkcija, koji se navode u ovom izvještaju.
Predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Milan Tegeltija spomenuo je da je izvještaj sveobuhvatan te da je ušao u probleme kojima se svakodnevno bave.
On je rekao da smatra da je pravosuđe u BiH istrgnuto iz ralja politike, ali da se ponovo pokušava preuzeti kontrola.
- Govori se da postoji percepcija kod građana da je pravosuđe politizirano. Ja ne mogu da komentiram percepcije, ali moj pogled je dijametralno suprotan. Smatram da je pravosuđe istrgnuto iz ralja politike i da se ponovo pokušava preuzeti kontrola - kazao je.
Članovi Vijeća ocijenili su da ne postoji zakonska osnova da se od sudija, tužilaca i drugih članova pravosudnih institucija traži objava imovinskih kartona. Zbog toga ne postoji jedinstveno mišljenje na koji način ispuniti insistiranje institucija EU, sažeto u pismu Ženeviv Ruis Kalavere (Genovev Ruiz Calavera), ali i u Pribeovom izvještaju.
Pojedini članovi ranije su kazali da se tome ne protive, ali da objava mora važiti za sve nosioce funkcija.
- Pitanje imovinskih kartona nosilaca pravosudnih funkcija je pitanje integriteta pravosuđa u cjelini. Ono je targetirano i samim izvještajem grupe eksperata i pismom gospođe Kalavere. I sama Evropska komisija je stavila prioritet na rješavanje imovinskih kartona sudija i tužilaca i mi smo ih stavili u svoje prioritete - kazao je.
Tegeltija je pojasnio da će čitav Pribeov izvještaj biti poslan nadležnim komisijama.