Nekažnjavanje napada na novinare direktna je posljedica političke povezanosti napadača s pravosudnim institucijama i policijom, istaknuto je na pres-konferenciji koju su u Sarajevu organizirala regionalna udruženja novinara povodom Svjetskog dana protiv nekažnjivosti napada na novinare.
Borka Rudić iz Udruženja "BH novinari" rekla je da činjenica da veliki broj napada iza kojih stoje predsjednici entiteta, ministri, policajci i pripadnici navijačkih grupa, ostaje nekažnjen, motivira i druge na napade.
Dodala je da je nedopustivo nekažnjavati napadače na novinare bez obzira na to odakle oni dolaze i bez obzira na to što imaju političku moć ili političku zaštitu.
- Sami mediji bi trebali bojkotovati sve one koji neprocesuiraju napade na novinare i na taj način biti solidarni sa svojim kolegama, a mi naše države trebamo prijavljivati komitetu UN-a za demokratiju i medije jer neispunjavaju osnovne obaveze kao članice UN-a i kao članice Vijeća Evrope - navela je Rudić.
Od početka 2019. u BiH je registrirano 48 slučajeva napada na novinare i kršenja prava na slobodu izražavanja.
- S posebnom pažnjom pratimo deset slučajeva u kojim su predstavnici različitih političkih i ekonomskih centara moći fizički napali novinare - rekla je Rudić.
Marijana Camović iz Sindikata medija Crne Gore naglasila je da je ubistvo glavnog i odgovornog urednika lista "Dan" Duška Jovanovića iz 2004. najdrastičniji primjer napada na novinare u toj zemlji, ali i primjer da se država nije u stanju izboriti s takvim slučajevima.