U Tužilaštvu Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK), kao ni u Federalnoj upravi za inspekcijske poslove (FUZIP), kako saznajemo, još nisu stavili tačku na slučaj „mostarskog mulja“.
Štaviše, nakon kratkog zastoja, zbog godišnjih odmora, u obje institucije provode se brojne aktivnosti radi rasvjetljavanja ovog slučaja, koji je prije nekoliko mjeseci uzdrmao mostarsku javnost, a nakon što je mulj s pročistača otpadnih voda odložen na deponiju Uborak.
U tom mulju, prema analizi Federalnog agropedološkog zavoda, pronađene su opasne, kancerogene supstance.
Iako je početkom avgusta iz Federalne vlade iznesena informacija o tome da je analiza, koja je urađena u akreditiranom laboratoriju „Euroinspekt Croatiakontrola“ iz Hrvatske pokazala da je prisustvo piralena (PCB) daleko ispod dozvoljenih vrijednosti, iz FUZIP-a su za naš list potvrdili da će biti urađena tzv. neutralna analiza, i to u Austriji.
No, u Kantonalnom tužilaštvu, u kojem su formirali predmet u vezi s ovim slučajem, potvrđeno je da rezultati nove analize još nisu poznati.
U međuvremenu, u Tužilaštvu HNK, rečeno nam je, čekaju zbirni izvještaj iz FUZIP-a, koji će sadržavati sve zapisnike i druge informacije koje su tokom nadzora na deponiji, pročistaču otpadnih voda i drugim mjestima sačinili federalni inspektori.
- Od septembra počinjemo novu seriju saslušanja, od ponovnog saslušanja osoba protiv kojih smo naložili istragu do uposlenika Federalnog agropedološkog zavoda, „Vodovoda“, Gradske uprave, JP „Deponija“, JP „Parkovi“, u najkraćem svih onih koji su na bilo koji način bili involvirani u ovu priču - rečeno nam je u Tužilaštvu HNK.
U Tužilaštvu su početkom jula naložili istragu protiv pet osoba zbog osnovane sumnje da su počinile krivično djelo iz oblasti onečišćenja okoliša. Kako smo pisali, riječ je o visokopozicioniranim osobama, tri iz „Vodovoda“, preduzeća koje je do 1. juna upravljalo postrojenjem,i dvije iz Gradske uprave Mostara.