U prostoru bivšeg logora Omarska kod Prijedora danas je obilježena 27. godišnjica početka zatvaranja tog koncentracionog logora.
Komemoracija je održana u organizaciji Udruženja logoraša "Prijedor 92", Udruženja logoraša "Kozarac" te Regionalnog saveza udruženja logoraša regije Banja Luka, pod pokroviteljstvom Saveza logoraša u BiH.
Predsjednik Regionalnog saveza udruženja logoraša regije Banja Luka Mirsad Duratović podsjeća kako je taj logor, po nalogu Kriznog štaba općine Prijedor, formiran 25. maja 1992. , a na današnji dan prije 27 godina počelo je njegovo raspuštanje.
- Najveći broj logoraša prebačen je u logor Manjača, jedan dio je prebačen u logor Trnopolje, a do 21. avgusta te godine u logoru je ostala jedna manja grupa logoraša koja je trebala poslužiti lokalnim srpskim vlastima, odnosno kriznom štabu kao "logoraši za pokazivanje" i da se zamaskira stanje u logoru koje je bilo, u slučaju da se pojave nove televizijske ekipe – izjavio je Duratović za Fenu.
Komemoraciju je danas obilježilo postavljanje dviju spomen-ploča u znak sjećanja na taj period. Jedna spomen-ploča s prigodnim tekstom je u ime bivših logorašica i logoraša Omarske, a druga je od Prijedorčana srpske nacionalnosti koji danas žive i rade u Beogradu.
- Jedna grupa Prijedorčana je tamo, zajedno sa svojim prijateljima iz Beograda napravila spomen-ploču na kojoj piše "da se nikad ne ponovi – Omarska 1992." i dolje su napisali "komšije" - naveo je Duratović.
Prema njegovim riječima, komemoraciji je prisustvovala i studentica iz Beograda koja se prigodnim riječima obratila skupu.
Duratović kaže da su na taj način pokazali i jedni i drugi neko drugo lice Srbije, "da postoje ljudi koji ipak osjećaju i saosjećaju sa svim onim što se dešavalo na tom prostoru".
Skupu se obratio i univerzitetski profesor iz SAD, poznat bh. javnosti, Dejvid Petigru (Devide Pettigrew), a prvi put u Omarskoj je bio i predsjednik Fondacije "Remembering Srebrenica" Vakar Azmi iz Londona, koji se, također, obratio prisutnima.
- Rekao je da će oni sada poduzeti određene inicijative i korake da pokušaju i putem vlasti Velike Britanije, parlamenta i premijera, a i u razgovoru s vlasnikom bivšeg logora Omarska kompanijom "Mittal", da se dobije konačno odobrenje za postavljanje ovih spomen-ploča – kazao je Duratović.