Ekonomska kriza, siromaštvo i depresija, samo su neki od uzroka stresa koji i kod zdravog čovjeka dovedu do sloma i pojave psihičkih problema.
Do ovih stanja uglavnom dovode stres uzrokovan najčešće gubitkom radnog mjesta, finansijski krah, prezaduženost ili neki drugi problem s kojim čovjek ne zna sam izaći nakraj.
Izuzetan značaj
Stres je ponekad dovoljno snažan da i kod zdravog pojedinca dovede do sloma i pojave psihičkih problema. No, nerijetko kod pojedinaca odranije postoji određena osjetljivost, a pojava stresora okidač je za psihičku nestabilnost. Zbog svega toga više ih nije moguće ignorirati, nego ih je potrebno prevenirati i liječiti priznatim terapijskim metodama i tehnikama.
Prvo mjesto koje bi čovjek s ovim problemima trebao posjetiti je neki od centara za mentalno zdravlje. Razvoj ovih centara u BiH počeo je neposredno nakon rata s ciljem pružanja podrške ljudima koji nose posljedice agresije na našu zemlju. U tim ustanovama se, također, sve više pružaju usluge savjetovanja, psihološke podrške, kao i psihoterapije svim građanima BiH, a ne samo oboljelima.
Goran Čerkez, zamjenik federalnog ministra zdravstva, za „Avaz“ kaže da se u BiH, osim u bolnicama, zaštita mentalnog zdravlja obavlja u 74 centra za mentalno zdravlje u sklopu domova zdravlja. Od toga su 44 centra u Federaciji BiH, 27 ih je u RS i jedan u Brčko Distriktu. U centrima rade multidisciplinarni timovi koje čine psihijatar, dva psihologa, socijalni radnik, okupacioni terapeut te medicinske sestre.
- Važnost ovih centara je nemjerljiva jer se bave prevencijom, promocijom i zaštitom mentalnog zdravlja u lokalnim zajednicama. Centri predstavljaju kontinuitet brige nakon bolničkog liječenja i doprinose boljoj integraciji u društvo osoba s mentalnim poremećajima – kazao je Čerkez.
Prevencija suicida
Integrativni sistem liječenja mentalnih poremećaja podrazumijeva popravljanje stanja upotrebom adekvatnih lijekova, uvođenjem koordinirane brige, okupacione terapije, psihološkog savjetovanja kao i drugih oblika podrške koji doprinose boljem mentalnom zdravlju, ali i socijalnoj inkluziji kao bitnom elementu blagostanja.