INTERVJU

Tegeltija: Ovakav pritisak na pravosuđe nije zabilježen od zaključivanja Dejtonskog sporazuma

Milan Tegeltija. Arhiv

Avaz.ba / Glas Srpske

24.7.2019

Ovakav pritisak na pravosuđe nije zabilježen još od zaključivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, ocijenio je predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine Milan Tegeltija u intervjuu za "Glas Srpske". 

On je kazao i kako je ključni razlog činjenica da je VSTV, kao tijelo koje imenuje i razrješava sudije i tužioce u BiH, uspio da se istrgne iz kandži političkog upravljanja pravosuđem "od određenih političkih centara moći u Sarajevu te se više ne može koristiti kao politički buzdovan". 

- Naravno da će oni koji su takav utjecaj na pravosuđe izgubili, a u koji su se značajno uzdali, učiniti sve da povrate tu kontrolu, prvenstveno nad VSTV-om kao krovnim regulatornim tijelom pravosudnog sistema. Sve to kako bi ti centri moći kroz pravosudni sistem, kao legalni okvir, koristili pravosuđe za suštinski nelegitimne ciljeve, odnosno da bi kroz pravosudne obračune i prijetnje tobože zakonito mogli da prave arhitekturu društveno-političkih i ekonomskih odnosa u BiH. Imate određene političare koji te ciljeve neskriveno priznaju, ali ih populistički maskiraju legitimnim ciljevima, tobože kroz bolju borbu protiv korupcije, kako bi za takvo nešto dobili javnu podršku, iako su im stvarne namjere sasvim drugačije i nemaju nikakve veze s borbom protiv korupcije, nego s borbom protiv političkih neistomišljenika - kazao je Tegeltija.

Na pitanje gdje bi zaključci Parlamenta BiH, u slučaju da budu provedeni, odveli pravosuđe BiH, Tegeltija je kazao da bi oni "ne samo pravosuđe, nego cijelu BiH, odveli u potpuni apsurd". Ocijenio je kako bi se raspala koncepcija pravne države, koncepcija podjele vlasti i nezavisnog pravosuđa, kao i koncepcija demokratije, "pa sad vi zamislite dalje čemu bi sve to moglo voditi". 

Komentirao je i činjenicu da je doskora međunarodna zajednica čvrsto stajala iza nezavisnosti pravosuđa kao trećeg stuba vlasti te kako se čini da ni oni više nisu tako decidirani. 

Prije svega, međunarodna zajednica je širok pojam i ja je ne bih stavljao u isti koš kad govorimo o podršci pravosuđu. Neki subjekti međunarodne zajednice su konzistentni u svojoj podršci nezavisnom pravosuđu, a neki ipak imaju određena odstupanja od svojih ranijih stavova. Posljednji vrlo očiti primjer je primjer OSCE-a, koji je značajno promijenio svoj stav o nezavisnom pravosuđu i VSTV-u u pogledu njegove parlamentarne kontrole, pa tako od stava da je VSTV jedina legitimna institucija za razmatranje odgovornosti u pravosuđu i eksplicitnog poziva na suzdržavanje od bilo kakvih pritisaka i napada na ugled i nezavisnost pravosuđa, te institucionalnu nezavisnost VSTV-a od bilo koje druge vlasti, pa i parlamenta, danas taj isti OSCE ima dijametralno drugačiji stav pa, umjesto pravosuđa, podržava Parlament i parlamentarnu istražnu komisiju - kazao je Tegeltija. 

On je naveo i kako su predloženim izmjenama i dopunama Zakona o VSTS-u predvidjeli brojna unapređenja pravosudnog sistema u cjelini, počevši od VSTV-a do sudova i tužilaštava u BiH "i, umjesto da se bave svojom zakonodavnom djelatnošću, pojedini parlamentarci bi da se bave istragama". 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.