Kantonalni odbor SDA Sarajevo izvršio je analizu rada Skupštine i Vlade KS u prvih šest mjeseci mandata, u kojoj se navodi da nije ispunjena ni polovina aktivnosti predstavljenih u programu rada Vlade KS.
U prvih šest mjeseci rada održano je 10 radnih i četiri hitne sjednice na kojima je razmatrano više od 160 tačaka dnevnog reda.
- U prvih šest mjeseci u toku 2019. Skupština KS je usvojila osam zakona. Do 30. juna 2019. planirano je usvajanje 35 zakona (u formi nacrta ili prijedloga). Program rada je, dakle, ostvaren sa 22,9 posto. U proteklom mandatu 2014.-2018. Skupština KS je usvojila 83 zakona, što znači godišnje oko 21 zakon ili polugodišnje oko 10 zakona. Prema ovom parametru, sadašnji saziv Skupštine, premda je imao veoma ambiciozan program rada, taj program nije ostvario i u usporedbi s prethodnim sazivom Skupštine je manje uspješan.
Nisu doneseni vrlo važni zakoni, programi rada i strategije koji su predviđeni programom rada Vlade KS. Među njima su zakoni o prekršajima protiv javnog reda i mira, o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama, o lokalnoj samoupravi, o javnom okupljanju, o udžbenicima u KS, o Prosvjetno-pedagoškom zavodu, o izmjenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju, o izmjenama i dopunama Zakona o turizmu, o izmjenama i dopunama Zakona o taksi prijevozu u Kantonu Sarajevo, o socijalnom neprofitnom stanovanju u KS i mnogi drugi.
U analizi se navodi da su pojedini zakoni doneseni po hitnom ili skraćenom postupku, mada je u programu rada planirano njihovo donošenje u redovnoj proceduri, kao što su Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o unutrašnjim poslovima i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o policijskim službenicima te Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o dopunskim pravima boraca BiH.
- Takvo nepotrebno i nenajavljeno ubrzavanje i skraćivanje rada smatramo neopravdanim jer se na taj način uskraćuje javnosti i građanima u KS učešće u kreiranju politika koje utječu na život u KS.
Neuspjeh u realizaciji Programa rada Vlade KS je posebno zabilježen u ministarstvima unutrašnjih poslova, obrazovanja, nauke i mladih, privrede, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša, komunalne privrede i infrastrukture te rada, socijalne politike, raseljenih osoba i izbjeglica - naveli su iz SDA.
U galeriji pogledajte kompletnu analizu.