Drugi izvještaj OSCE-a kreiran je na osnovu praćenja sudskih procesuiranja predmeta korupcije u Bosni i Hercegovini i ne sadrži ohrabrujuće zaključke.
Opća je ocjena da je korupcija široko rasprostranjena u BiH i da su međunarodni faktori, među njima Sjedinjene Američke Države, OSCE i Evropska unija, spremni pomoći u borbi protiv ove razarajuće društvene pojave zbog koje su građani izloženi nezaposlenosti i nemogućnosti da pokreću vlastiti biznis, a mladi obrazovani kadrovi u beznađu primorani da napuštaju domovinu, kazali su zvaničnici iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u BiH, Misije OSCE-a i Delegacije Evropske unije, učesnici konferencije u Sarajevu na kojoj je predstavljen ovaj OSCE-ov izvještaj.
- Sjedinjene Američke Države su i dalje partner Bosni i Hercegovini u borbi protiv korupcije. Transparentnost i odgovornost su ključne u ovoj oblasti i zato su SAD finansijski podržale OSCE u praćenju procesuiranja korupcije - kazao je novinarima američki ambasador Erik Nelson (Eric).
U protekloj godini, dodao je, OSCE je pratio 300 slučajeva na svim nivoima sudstva. Kantonalna tužilaštva u Sarajevu i Tuzli pokrenula su najviše predmeta korupcije visokog i srednjeg nivoa, zbog čega je američki ambasador odao priznanje tim instancama.
- Razni su načini za osnaživanje borbe protiv korupcije. Postoje sudije i tužioci predani tome, pa i njima izražavam podršku - kazao je Nelson, uz napomenu da Visoko sudsko i tužilačko vijeće treba da imenuje sudije i tužioce na osnovu njihovih profesionalnih kompetencija, a nikako uz politički upliv.