15:40
Nakon što je Haški tribunal izrekao doživotnu presudu za Radovana Karadžića, porodice žrtava koje su u Vijećnici uživo pratile izricanje presude nisu mogle obuzdati emocije.
Senida je za "Avaz" kazala da je prezadovoljna te da su porodice konačno dočekale djelomičnu pravdu.
- Nisam mogla obuzdati emocije, suza radosnica mi je potekla, a srce jako zalupalo, ovaj dan čekali smo toliko dugo i konačno je došao. Radovan Karadžić dobio je kaznu koju je zaslužio. Uprkos miješanju mnogih sila i politika, končno se zna koje žrtva, a ko zločinac - kazala je ona.
Oduševljenje presudom nije krila ni Fatima Huseinović, koja kaže da je cijeli život i u vrijeme najtežih dana bila u Srebrenici, gdje je izgubila 17 članova porodice. Za nju je ovo historijski dan.
- Kada je sudija izgovorio "kriv je" i "doživotna robija", kad nisam poletjela od sreće u nebesa - kazala je kratko Fatima.
14:58
Nakon što je sudija Haškog tribunala zločinca Radovana Karadžića osudio na doživotni zatvor, u sarajevskoj Vijećnici Adel Šabanović je počeo uzvikivati: "Allahu, kazni zločinca".
14:40
Adel Šabanović ostao je bez 22 člana porodice. On očekuje da će Karadžić dobiti doživotnu kaznu te da će genocid biti presuđen za sve općine koje se navode u optužnici, uz Srebrenicu, za koju je već optužen.
- Ako ima ljudskosti i morala Haškog tribunala i UN-a, dobit će doživotnu kaznu. Očekujem da za sve općine bude presuda da je počinjen genocid - kaže Šabanović, koji u Memorijalnom centru Potočari više od dvije decenije ukopava članove svoje porodice, te dodaje da bi volio bi da on sudi Karadžiću.
- Ovaj zločinac zaslužuje smrtnu kaznu - kazao je Šabanović.
Senida Karović, predsjednica Udruženja unije civilnih žrtava rata Kantona Sarajevo, kaže da za zločinca kao što je Karadžić ne postoji adekvatna kazna za zlodjela koja je činio.
- On je bio inicijator i organizator svih patnji koje su preživjeli građani Sarajeva, ali i cijele BiH. Ne postoji adekvatna kazna koju mu Hag može izreći, ali bila bi moralna satisfakcija za sve žrtve ako bi dobio doživotnu robiju i bio osuđen po svim tačkama optužnice. Za moju dušu smiraj bi bio da vidim presudu kriv je, to bi bio dokaz da zlo nikad ne može pobijediti dobro i da postoji pravda, a to je da zločinci budu kažnjeni. Moja kazna Karadžiću bila bi jako teška jer ono što sam ja preživjela i što danas proživljavam, a to je da sam 26 godina bez noge, tako da bi moja kazna bila puno teža od ove koju danas možemo čuti - kazala je Senida.
14:25
U Vijećnici izricanje presude Radovanu Karadžiću iščekuje Edvin Grahić, koji je u agresiji na BiH izgubio 43 člana porodice u Bijelom Potoku kod Zvornika.
Na pitanje šta očekuje danas od presude u Hagu, kazao je da, ukoliko sve bude prema dokazima koji su relevantni, Karadžić treba dobiti najstrožiju i najvišu moguću kaznu.
- Želim da sudija izgovori da se Radovan Karadžić osuđuje na doživotnu kaznu i da se osudi za genocid i u ostalim općinama, a ako je po pravdi, to će se desiti. Međutim, politika je, nažalost, umiješana više od 50 posto, pa je moguće sve očekivati - kazao je Grahić.
Ziba Jažić iz Udruženja "Žena - žrtva rata" kaže da za nju, koja je bila u logoru i čiji je muž ubijen kao logoraš, doživotna kazna Radovanu Karadžiću ništa ne znači.
- Na Grbavici sam bila zarobljenja u logoru, muž mi je ubijen u logoru, ni doživotna kazna ne može vratiti one koje je on ubio, kao ni ono što je uradio. Žrtvama nema satisfakcije, mene ime Radovana Karadžića asocira na ubistva, silovanja, zarobljavanja - kazala je Ziba.
Očekuje da će genocid biti presuđen i za druge općine.
- Ubistvo 100 ljudi je trijebljenje, odnosno genocid, a ne ubistvo na hiljade Bošnjaka koji su tokom agresije na BiH pobijeni - kaže ona te dodaje da ne može ni zamisliti da bi danas u Hagu Radovan Karadžić mogao biti oslobođen.
- Zamislite kakv bio to udarac za žrtve, a pogotovo za majke koje su izgubile sinove, muževe, ali i one majke koje su izgubile cijele porodice - kazala je Jažić, zaključujući kako je zadovoljna radom Haškog tribunala i Suda BiH koji je procesuirao brojne zločince.
13:58
Informativni centar o Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) u Vijećnici s početkom u 14 sati organizira javno praćenje izricanja presude Radovanu Karadžiću.
Među brojnim prisutnim su udruženja žrtava, predstavnici stručne i akademske zajednice te predstavnici međunarodnih organizacija, rektor Univerziteta u Sarajevu dr. Rifat Škrijelj.
Nakon izricanja presude, prisutni će imati priliku čuti pojašnjenja i mišljenja pravnih eksperata u vezi s izrečenom presudom i cjelokupnim pravnim procesom koji se vodio protiv Radovana Karadžića u Hagu.
Podsjetimo, Radovan Karadžić se teretio po dvije tačke optužnice za genocid, po pet tačaka za zločine protiv čovječnosti i po četiri tačke za kršenja zakona i običaja ratovanja koje su počinile srpske snage u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine.
Prvostepenom presudom Pretresnog vijeća iz 2016. godine Radovan Karadžić je proglašen krivim po 10 tačaka optužnice, uključujući i genocid na području Srebrenice i osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 40 godina.