Ministrica za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić smatra da je zakazalo reagiranje institucija BiH da osujete namjeru Hrvatske da odlaže radioaktivni otpad uz granicu sa BiH iako su, kako je istakla, na to obavezane usvojenim dokumentima u Parlamentu BiH i rezolucijama.
- Ko zna kakav je budući plan Hrvatske, možda odlagalište radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori kasnije preraste u odlagalište nuklearnog otpada jer je činjenica da Hrvatska do 2023. godine mora preuzeti polovinu otpada iz Nuklearne elektrane `Krško`- rekla je Golić.
Ona je naglasila da Republika Srpska neće odustati od borbe, te dodala da očekuje da će, kada se konstituiraju institucije BiH, predstavnici SNSD-a imati daleko aktivniju ulogu u prevazilaženju ovog problema.
- Naš cilj je da se na to stavi tačka i da Hrvatska nađe odlagalište dublje na svojoj teritoriji, a ne na granici sa susjedima, jer to nema nigdje u svijetu - naglasila je.
Prema njenim riječima, najviše posljedica imalo bi oko 230.000 ljudi, koliko ih živi u slivu rijeke Une.
- Razumijem bojazan tih ljudi, ali i svih nas iz Republike Srpske i zaista je nedopustivo da Hrvatska skladišti radioaktivni otpad na granici sa susjednom zemljom - upozorila je.
Ona je navela podatke koji pokazuju na to da lokacija na Trgovskoj gori uopće nije sigurna za odlaganje otpada jer je to trusno područje, isprepleteno vodenim tokovima, koji se direktno ulivaju u rijeku Unu i to, kako je navela, može imati dalekosežne posljedice.
Golić je dodala da je resorno ministarstvo saznalo iz medija kako Hrvatska ponovo nešto radi kada je riječ o odlaganju otpada na lokalitetu Trgovska gora.
- To se ponavlja kao što je bilo i u novembru prošle godine kada smo sa portala saznali da su usvojili nacionalni plan u kojem je rečeno da je Trgovska gora potencijalna lokacija za odlaganje radioaktivnog otpada, te da će oni pristupiti provođenju izrade studije utjecaja na životnu sredinu - podsjetila je Golić.
Ona je istakla da su BiH i Republika Srpska usvojili i ratificiraali Espo konvenciju koja podrazumijeva aktivno uključenje pogođenih zemalja u kompletan proces.
- Nekoliko godina se borimo s Hrvatskom u vezi sa lokacijom za odlaganje radioaktivnog otpada i već smo uputili zahtjev vlastima te zemlje i tražimo pisanu informaciju upravo o njihovim aktivnostima kada je riječ o ovom pitanju - navela je ona.
Golić je rekla da su se vlastima u Hrvatskoj obraćali mnogo puta, stavljali primjedbe na njihov nacionalni plan, međutim, nikada nisu dobili zvaničan odgovor, što je, kako je naglasila, čisto ignorantska politika prema našim vlastima.
- Ono što smo pročitali na njihovim portalima, a to je jedino saznanje, jeste da nijedna primjedba Republike Srpske, kada je riječ o nacionalnom planu, nije prihvaćena i da su sve okarakterizirane kao neadekvatne - navela je ona.
Golić je za sutra u Banjoj Luci najavila sastanak sa rukovodstvom Općine Novi Grad u vezi sa ovim pitanjem.