Zbog ekspanzije kineskih telekom giganata, posebno Huaweija, Evropljani su se našli u procjepu!
S jedne strane su sve jači zahtjevi Sjedinjenih Američkih Država da se Kinezi protjeraju sa zapadnih tržišta, a s druge odlučni stavovi Kineza koji su sada već i u fazi prijetnjama tužbama!
Kako izvještava list "Politico", Evropljani su najskloniji "srednjem rješenju" - ograničiti, ali ne i protjerati Huawei s evropskog tržišta.
Na terenu se taj model već i provodi.
- Američki diplomati potrošili su mjesece u lobiranjima kod evropskih saveznika kako bi ih pokrenuli protiv kineskog telekom giganta kojeg smatraju strateški rizičnim jer njegovim prodorom u Evropu Kinezi dobivaju mehanizme koje mogu koristiti za špijunsko djelovanje - piše "Politico".
Velika Britanija nije spremna na zabranu, kao ni Njemačka. Francuska, pak jeste, kao i Holandija, u dobroj mjeri.
Zvanični London već je poduzeo cijeli niz provjera sigurnosti svojih mreža ne samo u telekomima već i kod radiostanica. Prema izjavama zvaničnika te zemlje, nema razloga da se Huawei protjera. Ali ima osnova da se oni "drže na oku".
Gotovo identičnog stava je i Berlin. Čak je i Angela Merkel, kancelarka Njemačke, izjavila da će njena vlada pažljivo motriti aktivnosti svih operatera te paralelno raditi na daljnjem usavršavanju sigurnosti svojih mrežnih pojaseva.
Francuska je već zabranila Huaweiju da u toj zemlji prodaje opremu za ključne mrežne operatere te države. Zabrana važi i za sve radiostanice koje djeluju u širem regionu Pariza.
Holandski parlament otvorio je veliku istragu o sigurnosti mreža te zemlje. No, vlada se još nije izjasnila o mogućim narednim koracima.
Danska je već prošla istragu poslanika. Njihove nalaze sada snažno osporava Huawei s serijom pisama koje šalju poslanicima i objašnjavaju svoje djelovanje. U nekim od tih dopisa najavljuje se i mogućnost tužbe ukoliko mjere budu drakonske ili neutemeljene.
Italija je javno negirala navode da razmatra zabranu djelovanja Huaweija u toj zemlji. No, tačno je da se razmatraju opcije reguliranja prisustva kineskog giganta u svojoj državi, navedeno je u objavi vlade Italije.
Slovačka i Češka odbacile su mogućnost zabrane. Obje vlade stava su da nema kredibilnih dokaza da prisustvo Huaweija predstavlja sigurnosni rizik.
Potpuno suprotnu poziciju ima Poljska. Ona je brutalno istjerala nekoliko izvršnih direktora Huaweija, prethodno ih optuživši za špijunažu, a potom je toj firmi zabranila rad.
A gdje je Bosna i Hercegovina u svemu ovome?
Tradicionalno, s jedne strane, na samom smo repu.
Dok se u EU rasprave vode u kontekstu mrežnog opsega 5G mreže, koja za cilj ima uvezivanje svega i svačega na internetu, od muznih krava do softverskih korporacija, u BiH se radi tek na 4G mreži. Istina, ona je naprednija verzija u odnosu na ove regionalne, ali je tek u povoju i dok se sve realizira, susjedi bi nas mogli preteći. Ako se realizira posao razvoja te mreže.
Upitnik je, opet, zbog Kineza i Amerikanaca.
Huawei je, naime, dobio posao u BiH. Njihova ponuda bila je daleko najpovoljnija i tehnički i finansijski od bilo koje druge.
No, informacija da bi upravo oni mogli raditi 4G mrežu u BiH izazvala je reakcije. Ne samo Amerikanaca.