Svake godine oko 15 miliona djece u svijetu rodi se prijevremeno. Razlozi za to su brojni, a medicinska briga od izuzetne je važnosti za preživljavanje i kvalitet života ove djece. Za život prijevremeno rođenih beba u BiH svakodnevno se brinu i na Odjelu neonatologije Kantonalne bolnice „Dr. Irfan Ljubijankić“ u Bihaću.
Kontrolni pregledi
Bore se i majke, svjesne rizika koje nosi prijevremeni porođaj. Tin ima dvije i po godine i rođen je u autu, u blizini gradske biblioteke. Njegova majka Marijana Jurić-Pehlivanović tada je bila u sedmom mjesecu trudnoće i kaže da je porođaj, dva mjeseca prije zakazanog termina, i to u autu, Ma.
Nakon toga uslijedila je i bespoštedna borba za Tinov život izvan Unsko-sanskog kantona. U inkubatoru, u Banjoj Luci i Sarajevu, sa svim komplikacijama koje prijevremeno rođene bebe imaju, Tin je proveo 76 dana. Za to vrijeme, Marijana je živjela za trenutak kada će vidjeti svoje dijete, pomilovati ga i nahraniti te čuti dobre vijesti o njegovom napredovanju, jer je tada Tin imao brojne komplikacije.
- Sve je to normalno, od infekcija, sepsi, konvulzija, prestajanja disanja pa sve do gušenja prilikom hranjenja. Sve je to Tin prošao bez ikakvih posljedica i oštećenja - kaže Jurić-Pehlivanović.
Tin je po rođenju bio dug 42 centimetra i imao je svega kilogram i 290 grama.
- Kada je došao kući, nakon 76 dana provedenih u inkubatoru imao je dvije kile i 200 grama. Nismo znali šta ćemo, bio je skroz mala beba, sve su koščice bile. Usred ljeta, u sobi nam je radio radijator - nastavlja Marijana, koja je, svjesna rizika koje nosi prijevremeni porođaj, sa strepnjom čekala kontrolne preglede. A u dvije godine, priča nam, bilo ih je zaista mnogo. Svakih 15 dana bili su redovni u Sarajevu, ali i u bolnici u Bihaću. Konačno, dvije godine kasnije, Tin je zdrava beba.
Zdrav dječak
Marijana dodaje da u vrijeme borbe za Tinov život o sebi nije razmišljala.